Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Osek, okres Jičín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
v Oseku
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký kraj
Obec Osek
Souřadnice
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Oseku
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
v Oseku
Základní informace
Církev římskokatolická
Diecéze litoměřická
Vikariát turnovský
Farnost Sobotka
Status filiální kostel
Užívání příležitostné
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba počátek 18. století
Odkazy
Kód památky 34923/6-1299 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je římskokatolický filiální kostel v obci Osek, patříci do děkanství Sobotka. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Kostel leží v centru obce při staré silnici, kterou před postavením silničního obchvatu Sobotky procházela hlavní silnice z Mladé Boleslavi do Jičína. Od centra Sobotky je obec vzdálena asi 1,5 km západně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předchůdcem současného kostela byl dřevěný kostel ze 14. století. Podle kroniky byl vypálen a zničen roku 1430 za husitských válek. Jako dřevěný byl znovu vystavěn pánem na Kosti, Mikulášem Zajícem II. z Hazmburku. Za třicetileté války byl opět vypálen a hrozila jeho úplná zkáza. Opraven však byl roku 1640 a počátkem 18. století vystavěl nový zděný kostel Heřman Jakub Černín z Chudenic. Roku 1741 byl opraven a roku 1860 byly vsazeny do průčelí hodiny. Generální oprava proběhla roku 1981.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Kostel je obdélná stavba se štítovým průčelím. Presbytář je čtvercový a sakristie je umístěna na východní straně kostela. Interiér kostela je trojdílný, loď je vystavěna do centrálního osmistěnu. Loď i sakristie jsou sklenuty plackou.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Zařízení kostela je převážně raně barokní, hlavní oltář rokokový, rámový, s obrazem Nanebevzetí a hodnotnými sochami sv. Jáchyma a sv. Anny.

Varhany[editovat | editovat zdroj]

Varhany z roku 1837 jsou dílem Jana Františka Gottwalda.

Okolí kostela[editovat | editovat zdroj]

Kostel je obklopen hřbitovem, od ostatní zástavby je oddělen ohradní zdí. V jihozápadním rohu hřbitova stojí stupňovitá dřevěná zvonice. Původní dřevěná gotická zvonice se nedochovala, v roce 1655 byla nahrazena dřevěnou šestibokou stavbou s otevřeným zvonovým patrem a vzpěradlovou konstrukcí, při níž je trám nesoucí zvon vzepřen šikmo vzhůru ukloněnými trámovými vzpěrami. Zvonice je zakončena vysokým šindelovým stanem a byla opravena v roce 1760 a v devadesátých letech 20. století. Nachází se v jihozápadním rohu hřbitova.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

Pravidelné bohoslužby se v kostele nekonají.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-02-19]. Identifikátor záznamu 146664 : Kostel Nanebevzetí P. Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]