Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Tismice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Průčelí baziliky
Průčelí baziliky
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský kraj
ObecTismice
Souřadnice
Tismice
Tismice
Základní informace
CírkevŘímskokatolická církev
ProvincieČeská církevní provincie
DiecézeArcidiecéze pražská
VikariátKolínský vikariát
FarnostŘímskokatolická farnost Český Brod
ZasvěceníNanebevzetí Panny Marie
Architektonický popis
Stavební slohrománský
Typ stavbybazilika
Výstavba12. století
Specifikace
Délka13,2 metrů
Šířka8,5 metrů
Umístění oltářevýchod
Stavební materiálkámen
Další informace
Kód památky30313/2-863 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích je vzácně zachovaná trojlodní románská bazilika z konce 12. století. Je to neomítnutá stavba z pískovcových kvádrů, s dvouvěžovým západním průčelím a třemi apsidami na východní straně. Kostel je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik takovéto románské baziliky v místě, které není (aspoň v současné době) nijak významné, nebyl zatím objasněn. Lze se jenom domnívat, že zakladatelem mohl být král Vladislav II. nebo některý z jeho následovníků, možná kníže a pražský biskup Jindřich Břetislav.[2]

Když v letech 2008–2010 probíhala generální rekonstrukce baziliky, spojená s archeologickým výzkumem lokality, bylo zjištěno, že téměř celá jižní stěna kostela se už v 15. století zřítila. Následně byla znovu vystavěna s použitím nových i původních kamenů, ale byl přitom zachován původní ráz románské stavby. Do stěny byl současně vložen boční gotický portál s vytesaným erbem Vrbíků z Tismic, jejichž rod se údajně o dostavbu zasloužil.

Pozdější stavební úpravy obohatily kostel po roce 1700 o západní vstupní portál, točité schodiště na kruchtu a barokní klenbu v hlavní lodi. Stavební vývoj kostela byl ukončen z popudu savojské vévodkyně Marie Terezie v letech 1767–1775, kdy proběhla výstavba sakristie a kruchty a dostavba jižní věže o jedno patro. Byla provedena úprava oken a klenby s freskami (ty byly restaurovány v letech 2016–2017).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nástropní malby

Kostel je dlouhý 13,2 metrů a 8,5 metrů široký. Je vystavěn z hnědého pískovce, jehož barva přechází do různých tónů červené barvy. Boční lodě spočívají střídavě na pilířích a sloupech, jejichž hlavice jsou ozdobeny girlandami ze 17. století.

Apsidy na východní straně kostela s dnes zazděnými původními okny jsou členěné lizénami a ukončené obloučkovým vlysem s římsou. Západní průčelí s dvojvěžím není tak zdobné jako východní část s apsidami. Nad vstupním barokním portálem je zazděné původní románské okno. V jižní stěně lodi je gotický boční vstupní portál z 2. poloviny 15. století.

Částečně dochované vnitřní zařízení kostela je převážně barokní. Hlavní oltář pochází z roku 1755, boční oltáře a kazatelna jsou rokokové, cínová signovaná křtitelnice je z roku 1786.

Unikátním artefaktem byla dřevěná, vyřezávaná asi 1,5 m vysoká gotická Tismická Madona, socha Panny Marie s Ježíškem na hlavním oltáři, pocházející z období kolem roku 1385 (podle pověsti byla kostelu darována prchajícími kartuziány roku 1419). V roce 1990 byla odcizena a dnes je v kostele pouze sádrová kopie. Kolem Madony je barokní oltář zhotovený na zakázku vévodkyně Marie Terezie Savojské roku 1755.

Na triumfálním oblouku je namalován fragment postavy biskupa z pozdně románské doby. Malby nad oltářem a v postranních apsidách byly vymalovány v letech 1768-1775.

Zvon s nápisem „Ke cti Boží a Panny Marie“ v levé, severní věži je z roku 1442.

Ze zrušeného kostelního hřbitova byly dovnitř kostela přemístěny dva náhrobky z let 1582 a 1609. Na kamenné bráně při vchodu na hřbitov je soška Madony. Vstupní schody ke hřbitovní bráně jsou ozdobeny sousoším svatého Jana Nepomuckého z let 17681775.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-03-29]. Identifikátor záznamu 141747 : Kostel Nanebevzetí P. Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Cesty a památky. www.cestyapamatky.cz [online]. [cit. 2019-08-05]. Dostupné online. 
  3. PSOTA, Jan; ZDRAŽILOVÁ, Martina. Tismice - kulturní dědictví obce. 2. vyd. Lesnická práce, Kostelec nad Černými lesy: Obec Tismice, 2014. 26 s. ISBN 978-80-260-5625-6. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]