Korunovace ruských panovníků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Korunovace cara Mikuláše II. a Alexandry Fjodorovny, 1896.

Korunovace ruských panovníků je někdejší církevní obřad Ruské pravoslavné církve, státní církve Ruského impéria, při kterém byl ruský panovník (obvykle car) korunován, byly mu svěřeny panovnické symboly a poté byl pomazán chrismatem, čímž byl formálně stvrzen a duchovně požehnán počátek jeho vlády. Ačkoli je pravděpodobné, že již starší panovníci Moskevského knížectví byli korunováni před dobou vlády Ivana III., známý korunovační rituál zjevně vycházel z byzantských zvyklostí, což bylo výsledkem vlivu manželky Ivana III. Sofie Paleologovny a také imperiálních ambic jeho vnuka, Ivana IV. [1] Tyto byzantské prvky přetrvaly až do doby, kdy se Moskevské knížectví transformovalo nejprve na Ruské carství,  poté na Ruské impérium až do konce monarchie v roce 1917. Protože si carské Rusko dělalo nároky na titul "Třetí Řím" a na nástupnictví Byzance jako pravého křesťanského státu,[2] byl ruský obřad koncipován jako spojení panovníků a pravoslavného duchovenstva s tradicemi tzv. "Druhého Říma" včetně imperiální poslání ochrany pravoslaví.[3][p 1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli pořizování fotografických snímků nebylo v chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice během korunovace Mikuláš II. ani jiných ruských carů povoleno, několik uměleckých ztvárnění obřadu bylo pořízeno (z nichž některé byly reprodukovány v tomto článku), existuje množství fotografií a dokonce jeden němý film z korunovačního procesí, korunovačních oslav a dalších událostí, které se konaly před chrámem a přilehlých místech Moskvy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Muscovy, Výňatky z "The Evolution of the Russian Aristocracy" (Vývoj ruské aristokracie) a "Ivan IV." O korunovacích raných panovníků na Rusi viz Alfred Rambaugh Rambaud on the Rise of the Grand Princes of Moscow.
  2. Moscow the Third Rome březen 2010. Viz též Moscow Becomes the Third Rome.
  3. WORTMAN, Richard. Scenarios of Power: Myth and Ceremony in Russian Monarchy. Volume One: From Peter the Great to the Death of Nicholas I. Princeton : Princeton University Press, 1995. 432 s. ISBN 9780691034843. S. 10. (anglicky)  
  4. PIPES, Richard. Rusko za starého režimu. Praha : Argo, 2004. 404 s. ISBN 80-7203-559-2. S. 287. (česky)  

.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Politická teorie Moskvy jako Třetího Říma byla koncipována Filofejem ze Pskova a dále rozpracována metropolitou Makarijem, autorem korunovačního ceremoniálu pro Ivana IV.[4]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Video[editovat | editovat zdroj]

Fotografie[editovat | editovat zdroj]