Koro zemní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKoro zemní
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád hlodavci (Rodentia)
Čeleď korovití (Echimyidae)
Rod koro (Hoplomys)
Binomické jméno
Hoplomys gymnurus
Thomas, 1897
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Koro zemní (Hoplomys gymnurus) je hlodavec z čeledi korovití (monotypický zástupce). Vyskytuje se v Latinské Americe od Hondurasu po Ekvádor. Koro zemní se vyznačuje pásem bodlin na hřbetě a bocích.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělci váží 218–790 gramů a samci váží v průměru více než samice. Mláďata se rodí s jemnou srstí a bodliny jim začínají růst po prvním měsíci. Bodliny na hřbetě a bocích měří do 33 milimetrů délky a 2 mm v průměru; jejich barva je na bázi bílá a nahoře černá. Trup s hlavou měří na délku 220–320 milimetrů a neosrstěný ocas dalších 150–255 milimetrů. Zbarvení těla je v rozmezí od černé po rezavohnědou, vždy s bílým spodkem těla. Koro zemní se může podobat z dálky Proechimys semispinosus, se kterým sdílí přibližně stejný areál výskytu, na rozdíl od něj má však menší oči a protáhlejší oční šťerbiny. Koro žije nejčastěji v páru. Samička je březí 64 dnů a vrhne 1 až 3 mláďata, která odstaví za 3 až 4 týdny. Mladí jedinci pohlavně dospívaji po 5 měsících.

Stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Koro zemní je zemní živočich s převážně noční aktivitou, který obýva nory. Tyto nory jsou obvykle umístěny ve strmých svazích blízko zdroje vody a mohou měřit až 2 metry na délku před hnízdní komorou. Koro se specializuje výhradně na území pokrytá lesy a vyskytuje se od nížin až do nadmořské výšky 800 metrů nad mořem. Koro se živí převážně ovocem, případně semeny, méně častěji částmi rostlin a příležitostně hmyzem.

Ekosystémová role[editovat | editovat zdroj]

Koro zemní je významný disperzor semen palmy Attalea butyraceae, ale také zdroj a mezihostitel různých nemocí, z nichž některé mohou být přenostné i na člověka. Dále při sběru potravy vytváří cestičky, čímž vytváří prostředí pro jiné živočichy. Bylo zaznamenáno i využívání jeho nor jinými živočichy.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. CUSICK, Patrick. Hoplomys gymnurus (armored rat). Animal Diversity Web [online]. [cit. 2019-08-02]. Dostupné online. (anglicky)