Kora et le Mechanix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kora et le Mechanix

Skupinu založili v roce 2004 Michal Kořán a Filip Homola, kteří se dlouhodobě věnují ambientní a experimentální elektronické hudbě. Projekt Kora et le Mechanix představili na kompilaci výběru české a slovenské elektronické hudby V/A: Out Of Place Artefacts (Mufonic rec.). V následujícím roce vychází skupině na značce Blue Lizard Records singl Cape Canaveral.

Veřejnou premiéru Kora et le Mechanix absolvovali v roce 2006 jako support norskému projektu Biosphere na festivalu Music Infinity v pražském Paláci Akropolis

Z jejich studiové práce vzešlo na značce Nextera ryze elektronické album Excursin, jehož křtu se na festivalu Stimul v pražském Divadle Archa ujal rakouský kytarista a laptopový král Christian Fennesz. Na konci téhož roku připravili pro festival Alternativa společné vystoupení s Irenou a Vojtěchem Havlovými pod názvem Excursin Animato, které následně bude mít řadu repríz. 

Album Excursin se po roce dočkalo remixové verze pod názvem Excursin Forte, na něž přispěly špičky současné elektroscény z Česka (Hypnotix, Miou Miou, Sonority, DJ Blue, Josef Sedloň, Nika77 & Elektrabel, Jaroslav Kořán...) i ze Slovenska (Blue M, Oskar Rozsa aka The Hermit & The Ferryman...). 

V roce 2009 navazují Kora et le Mechanix spolupráci s výtvarníkem Ivem Pelichovským (autorem obalu CD remixů Excursin Forte) a připraví společně DVD katalog k výstavě Ivo Pelichovského – Metropolis. Stejnojmenný soundtrack vyšel v limitované edici 222 kusů ve vydavatelství Poli5. Koncepční práce je pro skupinu charakteristická i v roce 2012, kdy vydávají album 300 měsíců, inspirované československou sci-fi literaturou padesátých a šedesátých let. Album je prezentováno na třídenní multimediální instalaci v Divadle Archa opět v rámci festivalu Stimul. Název alba (300 měsíců = 25 let) zároveň oslavuje tak dlouho trvající hudební spolupráci obou členů souboru.

Také následující deska, nazvaná 10 000 žárovek (Polí5), je koncepční. Album je inspirováno experimentálním básnickým eposem německého spisovatele Hanse Magnuse Ensensbergera Zánik Titaniku. Křest CD proběhl 12. listopadu 2015 v libereckém Naivním divadle a je prezentováno formou literárně hudební montáže za spolupráce překladatele knihy Pavla Novotného. 

V roce 2016 Kora et le Mechanix nahráli hudbu k lyrickodramatické rozhlasové hře Jiřího Ortena a Zdeňka Urbánka Blahoslaveni tiší (režie Radim Nejedlý).

Začátkem roku 2017 vystupují v Divadle Ponec na Silent Night #9, pořádané Radiem Wave, kde odehrají pětihodinový noční set rekapitulující jejich dosavadní diskografii. V únoru téhož roku komponují hudbu pro Naivní divadlo Liberec k představení Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých. Scénická hudba vychází na CD jako příloha divadelního programu i samostatně na CD na značce Blue Lizard.

Kora et le Mechanix 10 000 žárovek
Kora et le Mechanix 10 000 žárovek

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Kora et le Mechanix

• Excursin (2006, Next Era)

• Excursin Forte / 16:9 progressive remixes (2007, Next Era)

• Metropolis (2009, Poli5, limitovaná edice 222 ks)

• 300 měsíců (2012, Poli5)

• 10 000 žárovek (2015, Poli5)

• Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých (2017, Blue Lizard)

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Kora et le Mechanix jako support vystoupili se zahraničními umělci, jako jsou Biosphere, Christian Fennesz, Triosk, Philip Jeck či Eric Ross. Na svém kontě mají remixy pro Gurun Gurun, Katsa.theo, Sato-San To, Prof. Neutrina, Moimira Papaleska a projekt Papalescu2.