Kopa (jednotka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kopa (německy Schock) je historická účetní jednotka v Čechách, v Sasku a ve Slezsku. Podle historické číslovky se 1 kopa dělila na 60 menších jednotek. Obvykle se používala k počítání velkého množství peněz, zejména pražských grošů. Kopu bylo možné rozdělit na čtyři mandele (mandel je 15 kusů, 4×15=60) nebo pět tuctů (tucet je 12 kusů, 5×12=60).

Historie[editovat | editovat zdroj]

V kopách pražských grošů se pak například počítalo výkupné a válečné reparace po bitvě u Grunwaldu. V Litevském knížectví a Polsko-litevské unii se státní finance v 16. století počítaly v kopách litevských grošů.  

Původ[editovat | editovat zdroj]

Kopa původně označovala množství pražských grošů, které bylo možné razit z jedné hřivny stříbra. V Litevském velkoknížectví to bylo 60 grošů. V Polsku za vlády Kazimíra Velikého (1333–1370) se hmotnost hřivny snížila asi o 20 %, tedy v Polsku kopa představovala 48 grošů. V 15. století pak Polsko přijalo litevskou definici kopy o 60 groších. Jednotka byla oficiálně zrušena za ruské nadvlády v roce 1825, ale v každodenním užívání přežívala až do počátku 20. století.

V Německu (Sasku) existovala podobná jednotka Schock k počítání míšeňských grošů ražených saským kurfiřtem Bedřichem II. a durynským lankrabětem Vilémem III.

Termín je také někdy nesprávně aplikován na litevskou dlouhou minci, protože se dřívější badatelé domnívali, že slovo kopa bylo odvozeno z litevského kapoti (sekat). Zde se však pravděpodobně jedná o případ lidové etymologie. Skutečná etymologie není zcela jasná.

Typy[editovat | editovat zdroj]

Pražský groš, avers
Pražský groš, revers
V Čechách a ve Slezsku existovalo několik druhů kop:

Böhmen byl název grošů v Praze a v Čechách, grešlím se také říkalo Fledermäuse (netopýry).

V Saském království se rozlišovalo podle starého počítání 1 kopa = 60 kusů

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Schock (Münze) na německé Wikipedii a Kopa (number) na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]