Konvoj HX-84

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Konvoj HX-84
Konflikt: Druhá světová válka
[[Soubor:|300px|]]
Trvání: 5. listopad 1940
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Severní Atlantik
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Německé vítězství
Změny území: {{{území}}}
Strany
Naval Ensign of the United Kingdom.svg
Velká Británie
Flag of the German Reich (1935–1945).svg
Třetí říše
Velitelé
Edward Fegen Theodor Krancke
Síla
1 ozbrojený obchodní křižník a 38 obchodních lodí 1 kapesní bitevní loď
Ztráty
1 ozbrojený obchodní křižník a 5 obchodních lodí žádné
{{{poznámky}}}

HX-84 byl konvoj ve druhé světové válce, který 28. října 1940 vyplul z Halifaxu v Kanadě a jehož cílem byl Liverpool ve Velké Británii. Konvoj se skládal z 39 obchodních lodí a jeho jedinou ochranou byl ozbrojený obchodní křižník HMS Jervis Bay. Jervis Bay byl linkový parník, který byl na začátku války vyzbrojen 7 šestipalcovými děly.

Kapesní bitevní loď Admiral Scheer, které velel kapitán Theodor Krancke, vyplula z Wilhelmshavenu 14. října 1940. Jejím cílem bylo napadat konvoje a osaměle plující lodě v Atlantiku. O konvoji HX-84 se Krancke dozvěděl od šifrovací služby B-dienst. 5. listopadu konvoj našlo na pozici 50°30′ s. š., 32°0′ z. d. jeho průzkumné letadlo.

Na odpor se německé kapesní bitevní lodi postavil ozbrojený obchodní křižník HMS Jervis, který se snažil dát šanci obchodním lodím, aby uprchly. Poté, co byl potopen Jervis, zaútočil Admiral Scheer na lodě konvoje a potopil britské obchodní lodě Maiden, Trewellard, Kenbame Head, Beaverford, Fresno a poškodil tanker San Demetrio. Ostatní lodě dopluly v pořádku do Liverpoolu. Na Jervisu zahynulo 190 členů posádky včetně kapitána Fegena.

Admirál Scheer pokračoval ve svých útocích a do Kielu se vrátil až 1. dubna 1941. Během plavby potopil celkem 16 lodí a najel 46 000 námořních mil.

Kapitán Jervisu Edward Fegen obdržel posmrtně Viktoriin kříž za ochranu konvoje HX-84.