Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Tsiolkovsky.jpg
Narození 5.jul. / 17. září 1857greg.
Iževskoje
Úmrtí 19. září 1935 (ve věku 78 let)
Kaluga
Místo pohřbení Kaluga
Národnost Rusové
Alma mater Vyatka men's gymnasium
Ocenění Řád rudého praporu práce
Řád sv. Anny 3. třídy
Řád sv. Stanislava 3. třídy
Nábož. vyznání ateismus
Děti Ljubov Konstantinovna Ciolkovskaja
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstantin Eduardovič Ciolkovskij (rusky Константин Эдуардович Циолковский; 5.jul./ 17. září 1857greg., Iževskoje19. září 1935, Kaluga) byl ruský a sovětský vědec, průkopník teorie raketových letů. Je považován za zakladatele soudobé kosmonautiky.

Je po něm pojmenován kráter Ciolkovskij na odvrácené straně Měsíce[1], planetka (1590) Tsiolkovskaja, Ciolkovského rovnice a ulice Ciolkovského v Praze 6.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve středostavovské rodině ve městě Iževskoje v evropské části Ruska. Jeho otcem byl polský šlechtic Edward Ciołkowski odvlečený do Ruska jako politický vězeň [zdroj?], jeho matka Marie Jumaševa byla vzdělaná Ruska s tatarskými kořeny [zdroj?]. Především ona naučila Konstantina čtení, psaní i základům aritmetiky. V devíti letech onemocněl spálou, na jejíž následky prakticky ohluchl. Kvůli tomu měl problém navštěvovat běžné školy a byl vzděláván především matkou a soukromými učiteli. Tuto dobu považoval později za nejhorší v životě – hluchota jej prakticky vyloučila z dětských her. V roce 1869 nastoupil na gymnázium, které studoval s nevalnými výsledky. V roce 1870 zemřela jeho matka a jeho školní výsledky se dále zhoršily. V roce 1871 byl vyloučen z gymnázia s návrhem na přestup do technického učiliště. V té době se ale již projevilo jeho nadání pro vědu a techniku. Jeho otec jej proto poslal studovat do Moskvy.

V Moskvě navštěvoval knihovny, studoval přírodní vědy, ale i klasickou literaturu. Otec jej ale nebyl schopen příliš finančně podporovat, takže vedl poměrně nuzný život. V Moskvě se také seznámil s N. F. Fjodorovem a jeho filozofií kosmismu. Tím byl podle mnoha Ciolkovského životopisců probuzen jeho zájem o kosmické lety.

V roce 1876 už jej nebyl otec schopen podporovat ve studiu v Moskvě ani částečně, a proto se Ciolkovskij vrátil do Vjatky. V roce 1879 pak složil učitelské zkoušky. V roce 1887 Ciolkovský vypracoval projekt vzducholodi kovové konstrukce. O několik let později vytvořil projekt jednokřídlého letadla (patnáct let později se taková letadla stala samozřejmostí). V roce 1897 postavil první ruský aerodynamický tunel a určil metodiku měření. V roce 1900 vydal studii na téma odporu prostředí. V roce 1903 vydal na světě první vědeckou práci týkající astronautiky a konkrétně teorii letu rakety (vytvořil také vzorec popisující závislost mezi rychlostí rakety, její hmotností a rychlostí spalin – tzv. Ciolkovského rovnice).

V roce 1919 byl Ciolkovskij krátce zatčen čekisty a dva týdny prožil v Lubjance. Na zásah samotného V. I. Lenina byl však propuštěn a byla mu přiznána doživotní penze.

V roce 1929 Ciolkovskij vytvořil teorii pohybu vícestupňových raket v zemském gravitačním poli. Projektoval také raketová paliva.

Spisovatel sci-fi[editovat | editovat zdroj]

Přesto, že Ciolkovskij není jako spisovatel příliš znám, během svého života publikoval řadu povídek, ilustrujících jeho myšlenky. Jeho práce Svobodný prostor, kterou napsal v roce 1883, byla čisté fantastice asi nejblíže.

Prorok je ten, kdo vidí daleko dopředu, ale zároveň vidí všechno kolem sebe, protože budoucnost začíná dnes

—Konstantin Eduardovič Ciolkovskij[2], 100

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Crater Tsiolkovskiy on Moon Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS (anglicky)
  2. http://www.scifiworld.cz/article.php?ArticleID=745

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]