Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Narození 17. září 1857
Iževskoje
Úmrtí 19. září 1935 (ve věku 78 let)
Kaluga
Povolání letecký inženýr, inženýr, vědec, vynálezce, spisovatel a autor sci-fi
Ocenění Řád rudého praporu práce
Děti Ljubov Konstantinovna Ciolkovskaja
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstantin Eduardovič Ciolkovskij (rusky Константин Эдуардович Циолковский, 5. září 1857, Iževskoje19. září 1935, Kaluga) byl ruský a sovětský vědec, především významný průkopník teorie raketových letů. Je považován za zakladatele soudobé kosmonautiky.

Je po něm pojmenován kráter Ciolkovskij na odvrácené straně Měsíce.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve středostavovské rodině. Jeho otec byl Polák Edward Ciołkowski, jeho matka Marie Jumaševa byla vzdělaná Ruska s tatarskými kořeny. Především ona naučila Konstantina čtení, psaní i základům aritmetiky. V devíti letech onemocněl spálou, na jejíž následky prakticky ohluchl. Kvůli tomu měl problém navštěvovat běžné školy a byl vzděláván především matkou a soukromými učiteli. Tuto dobu považoval později za nejhorší v životě - hluchota jej prakticky vyloučila z dětských her. V roce 1869 nastoupil na gymnázium, které studoval s nevalnými výsledky. V roce 1870 zemřela jeho matka a jeho školní výsledky se dále zhoršily. V roce 1871 byl vyloučen z gymnázia s návrhem na přestup do technického učiliště. V té době se ale již projevilo jeho nadání pro vědu a techniku. Jeho otec jej proto poslal studovat do Moskvy.

V Moskvě navštěvoval knihovny, studoval přírodní vědy, ale i klasickou literaturu. Otec jej ale nebyl schopen příliš finančně podporovat, takže vedl poměrně nudný život. V Moskvě se také seznámil s N. F. Fjodorovem a jeho filozofií kosmismu. Tím byl podle mnoha Ciolkovského životopisců probuzen jeho zájem o kosmické lety.

V roce 1876 už jej nebyl otec schopen podporovat ve studiu v Moskvě ani částečně, a proto se Ciolkovskij vrátil do Vjatky. V roce 1879 pak složil učitelské zkoušky. V roce 1919 byl Ciolkovskij krátce zatčen čekisty, a dva týdny prožil v Lubjance. Na zásah samotného V. I. Lenina byl však propuštěn a byla mu přiznána doživotní penze.

Spisovatel sci-fi[editovat | editovat zdroj]

Přesto, že Ciolkovskij není jako spisovatel příliš znám, během svého života publikoval řadu povídek, ilustrujících jeho myšlenky. Jeho práce Svobodný prostor, kterou napsal v roce 1883, byla čisté fantastice asi nejblíže.

Prorok je ten, kdo vidí daleko dopředu, ale zároveň vidí všechno kolem sebe, protože budoucnost začíná dnes
— Konstantin Eduardovič Ciolkovskij[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Crater Tsiolkovskiy on Moon Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS (anglicky)
  2. http://www.scifiworld.cz/article.php?ArticleID=745

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]