Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Tsiolkovsky.jpg
Narození 5.jul. / 17. září 1857greg.
Iževskoje
Úmrtí 19. září 1935 (ve věku 78 let)
Kaluga
Místo pohřbení Kaluga
Národnost Rusové
Alma mater Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ15918735
Ocenění Řád rudého praporu práce
Řád sv. Anny 3. třídy
Řád sv. Stanislava 3. třídy
Děti Ljubov Konstantinovna Ciolkovskaja
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstantin Eduardovič Ciolkovskij (rusky Константин Эдуардович Циолковский; 5.jul./ 17. září 1857greg., Iževskoje19. září 1935, Kaluga) byl ruský a sovětský vědec, průkopník teorie raketových letů. Je považován za zakladatele soudobé kosmonautiky.

Je po něm pojmenován kráter Ciolkovskij na odvrácené straně Měsíce[1], planetka (1590) Tsiolkovskaja a Ciolkovského rovnice.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve středostavovské rodině ve městě Iževskoje v evropské části Ruska. Jeho otcem byl polský šlechtic Edward Ciołkowski odvlečený do Ruska jako politický vězeň, jeho matka Marie Jumaševa byla vzdělaná Ruska s tatarskými kořeny. Především ona naučila Konstantina čtení, psaní i základům aritmetiky. V devíti letech onemocněl spálou, na jejíž následky prakticky ohluchl. Kvůli tomu měl problém navštěvovat běžné školy a byl vzděláván především matkou a soukromými učiteli. Tuto dobu považoval později za nejhorší v životě – hluchota jej prakticky vyloučila z dětských her. V roce 1869 nastoupil na gymnázium, které studoval s nevalnými výsledky. V roce 1870 zemřela jeho matka a jeho školní výsledky se dále zhoršily. V roce 1871 byl vyloučen z gymnázia s návrhem na přestup do technického učiliště. V té době se ale již projevilo jeho nadání pro vědu a techniku. Jeho otec jej proto poslal studovat do Moskvy.

V Moskvě navštěvoval knihovny, studoval přírodní vědy, ale i klasickou literaturu. Otec jej ale nebyl schopen příliš finančně podporovat, takže vedl poměrně nuzný život. V Moskvě se také seznámil s N. F. Fjodorovem a jeho filozofií kosmismu. Tím byl podle mnoha Ciolkovského životopisců probuzen jeho zájem o kosmické lety.

V roce 1876 už jej nebyl otec schopen podporovat ve studiu v Moskvě ani částečně, a proto se Ciolkovskij vrátil do Vjatky. V roce 1879 pak složil učitelské zkoušky. V roce 1887 Ciolkovský vypracoval projekt vzducholodi kovové konstrukce. O několik let později vytvořil projekt jednokřídlého letadla (patnáct let později se taková letadla stala samozřejmostí). V roce 1897 postavil první ruský aerodynamický tunel a určil metodiku měření. V roce 1900 vydal studii na téma odporu prostředí. V roce 1903 vydal na světě první vědeckou práci týkající astronautiky a konkrétně teorii letu rakety (vytvořil také vzorec popisující závislost mezi rychlostí rakety, její hmotností a rychlostí spalin – tzv. Ciolkovského rovnice).

V roce 1919 byl Ciolkovskij krátce zatčen čekisty a dva týdny prožil v Lubjance. Na zásah samotného V. I. Lenina byl však propuštěn a byla mu přiznána doživotní penze.

V roce 1929 Ciolkovskij vytvořil teorii pohybu vícestupňových raket v zemském gravitačním poli. Projektoval také raketová paliva.

Spisovatel sci-fi[editovat | editovat zdroj]

Přesto, že Ciolkovskij není jako spisovatel příliš znám, během svého života publikoval řadu povídek, ilustrujících jeho myšlenky. Jeho práce Svobodný prostor, kterou napsal v roce 1883, byla čisté fantastice asi nejblíže.

Prorok je ten, kdo vidí daleko dopředu, ale zároveň vidí všechno kolem sebe, protože budoucnost začíná dnes

—Konstantin Eduardovič Ciolkovskij[2], 100

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Crater Tsiolkovskiy on Moon Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS (anglicky)
  2. http://www.scifiworld.cz/article.php?ArticleID=745

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]