V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.

Konrád II. Mazovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konrád II. Mazovský
Portrét
Narození 1250
Úmrtí 21. října 1294 (ve věku 43–44 let)
Potomci Anna Mazovská
Otec Zemovít I. Mazovský
Matka Perejaslava Danilovna
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
otec Zemovít I. Mazovský
matka Pereslava Haličská
manželka Hedvika Lehnická
dcera Anna Mazovská

Konrád II. Mazovský (polsky Konrad II czerski; asi 12501294) byl kníže mazovský a płocký (12641275), czerský (12751294) a sandoměřský (1289).

Byl starším synem mazovského knížete Zemovíta I. a jeho manželky Pereslavy, dcery Daniela Haličského. V roce 1262 byl během litevského vpádu do Mazovska zaskočen spolu se svým otcem v malém hradu Jazdowie. Zatímco Konrádův otec zde byl zabit, Konrád strávil následující dva roky v litevském zajetí. Po návratu ze zajetí se ujal vlády a kolem roku 1270 se oženil s Hedvikou, dcerou lehnického knížete Boleslava Rogatky. Ve válkách o dědictví babenberské byl spolu s malopolským knížetem Boleslavem Stydlivým, velkopolským knížetem Boleslavem Pobožným a sieradským knížetem Leškem Černým součástí prouherské koalice. V roce 1271 se spolupodílel na výpádu této koalice proti vratislavskému knížeti Jindřichovi IV.

V roce 1274 se stal plnoletým jeho mladší bratr Boleslav. Konrád Boleslavovi vyčlenil část Mazovska s Płockem, zatímco sám se spokojil se zbývající částí knížectví s Czerskem. Boleslav toto rozdělení neuznal, což vedlo k dlouholetému vojenskému konfliktu mezi oběma bratry, který vedl ke zpustošení knížectví. Když 7. prosince 1279 zemřel kníže Boleslav Stydlivý, znemožnila občanská válka v Mazovsku vystoupit Konrádovi s nároky na malopolské dědictví. Přesto se v dalších letech Konrád několikrát pokusil o jeho získání. Teprve Leškova smrt 30. září 1288 otevřela před Konrádem nové možnosti a on se ve spolupráci s Vladimírem Haličským pokusil o získání Malopolska.

Konrád zemřel buď 23. června nebo 21. října 1294 a byl pohřben ve Warce nedaleko Czerska. Své dědictví odkázal svému bratru Boleslavovi se kterým skoro celý svůj život válčil. Z manželství s Hedvikou, dcerou lehnického knížete Boleslava Rogatky se narodila dcera Anna, která se před rokem 1292 provdala za Přemka Ratibořského.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Konrad II czerski na polské Wikipedii.


Předchůdce:
Zemovít I.
Znak z doby nástupu Mazovský kníže
1264 - 1275
Znak z doby konce vlády Nástupce:
rozdělení knížectví
Předchůdce:
Zemovít I.
Znak z doby nástupu Czerský kníže
1264 - 1294
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Boleslav II. Mazovský
Předchůdce:
Zemovít I.
Znak z doby nástupu Płocký kníže
1264 - 1275
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Boleslav II. Mazovský
Předchůdce:
Boleslav II. Mazovský
Znak z doby nástupu Sandoměřský kníže
1289
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vladislav I. Lokýtek