Konjunkce (astronomie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Konjunkce je termín užívaný v poziční astronomii a astrologii. Označuje maximální přiblížení dvou nebeských těles z pohledu pozorovatele (obvykle ze Země). V případě planet jde o jeden z aspektů.

Hovoříme-li o tom, že je nebeské těleso v konjunkci (aniž bychom uvedli druhé těleso), znamená to konjunkci se Sluncem (např. Měsíc je v konjunkci při novoluní).

Maximální přiblížení znamená, že obě tělesa mají tutéž rektascenzi, popřípadě ekliptikální délku (tyto druhy konjunkce je třeba rozlišovat). Většinou ale nemají také stejnou deklinaci a proto se jedna z planet jeví procházet severně nebo jižně od druhé.

V některých případech mají obě tělesa i stejnou deklinaci, nacházejí se tedy na stejných rovníkových souřadnicích. Tehdy hovoříme o zákrytu, přechodu či zatmění (někteří historikové věří, že Betlémská hvězda byla konjunkce Saturnu a Jupiteru, jiní za ni považují jinou konjunkci, Jupiteru a Venuše).

Pojmy horní konjunkce a dolní konjunkce má smysl rozlišovat pouze při pozorování planety, která je od nás blíže ke Slunci (při pozorování ze Země se jedná o Merkur a Venuši). Je-li směrem od nás planeta na opačné straně Slunce, je v horní konjunkci se Sluncem. Dolní konjunkce nastane, když obě planety leží v jedné přímce na téže straně Slunce.

Ke konjunkci dvou planet může v kratším časovém úseku dojít několikrát za sebou v důsledku zdánlivého retrográdního pohybu alespoň jedné z nich.

Velké konjunkce[editovat | editovat zdroj]

Jaro 2000[editovat | editovat zdroj]

V květnu 2000 se seřadilo 5 nejjasnějších planet (Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn) uvnitř úhlu 20° od Slunce (viděno ze Země). Pro přílišnou blízkost Slunce nebylo možno úkaz pozorovat.

Jaro 2002[editovat | editovat zdroj]

Na konci dubna 2002 nastala vzácná velká konjunkce,[ujasnit] při níž byly Saturn, Jupiter, Mars, Venuše a Merkur všechny zároveň viditelné na severozápadní obloze těsně po soumraku; což se bude příště opakovat až na začátku července 2060, kdy se kvintet shromáždí na severovýchodní obloze chvíli před rozbřeskem.

Zimní slunovrat 2007[editovat | editovat zdroj]

Nevšední planetární/galaktické seskupení bylo k vidění 23. a 24. prosince 2007. Sestava 23/12 – Mars, Země, Slunce, Merkur, Jupiter, centrum Galaxie se stane ještě pozoruhodnějším, pokud si ji spojíme s měsícem v úplňku (v konjunkci s Marsem) 24. prosince ve 2 hodiny ráno a současným kvadrátem Venuše s Neptunem.

20. 6. 2015[editovat | editovat zdroj]

V tento den došlo ke konjunkci Měsíce, Venuše a Jupiteru na západní hvězdné obloze. [1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]