Kongres v Albany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kongres v Albany, malíř Allyn Cox. Malba zobrazuje některé z delegátů (zleva doprava): William Franklin a jeho otec Benjamin (Pennsylvania); guvernér Thomas Hutchinson (Massachusetts); guvernér William Delancey (New York); Sir William Johnson (Massachusetts); plukovník Benjamin Tasker (Maryland).

Kongres v Albany (19. června11. července 1754), známý také jako Albanský konvent z roku 1754 , bylo setkání zástupců zvolených zákonodárci sedmi z třinácti britských kolonií v Americe: Connecticut, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New York, Pensylvánie a Rhode Island. Nejsevernější Newfoundland a Nové Skotsko se kongresu nezúčastnili. Zástupci se denně setkávali na radnici v Albany od 19. do 11. července 1754, aby diskutovali o lepších vztazích s indiánskými kmeny a společných obranných opatřeních proti francouzské hrozbě z Kanady v zahajovací fázi francouzsko-indiánské války.

Důvod setkání[editovat | editovat zdroj]

O setkání koloniálních představitelů požádala v roce 1754 britská vláda. Důvodem bylo vytvoření dohody s domorodými Američany a naplánování dohody na obranu kolonií proti Francii. Shromáždění přijalo plán stanovený Benjaminem Franklinem pro vládu kolonií ústřední exekutivou a radou delegátů. Ačkoli byl Anglií a koloniemi odmítnut, stal se tento plán základem vedoucím v příštích letech k revoluční válce. Delegáti neměli za cíl vytvořit americký národ; byli spíše kolonisté s omezeným posláním uskutečňovat smlouvy s Mohawky a jinými irokézkými kmeny.[1] Bylo to poprvé, kdy se američtí kolonisté setkali společně, a vznikl tak model, který se začal používat při vzniku Stamp Act Congress, kontinentálního kongresu v roce 1765, jakož i prvního kontinentálního kongresu v roce 1774, což byla předehra americké revoluce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Albany Congress na anglické Wikipedii.

  1. H.W. Brands, The First American: The Life and Times of Benjamin Franklin (2002) excerpt and text search

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Alden, John R. "The Albany Congress and the Creation of the Indian Superintendencies," Mississippi Valley Historical Review, (1940) 27#2 pp. 193–210 in JSTOR
  • Bonomi, Patricia, A Factious People, Politics and Society in Colonial America (1971) ISBN 0-231-03509-8
  • McAnear, Beverly. "Personal Accounts of the Albany Congress of 1754," Mississippi Valley Historical Review, Vol. 39, No. 4 (Mar., 1953), pp. 727–746 in JSTOR, primary documents
  • Shannon, Timothy J. Indians and Colonists at the Crossroads of Empire: The Albany Congress of 1754 (Cornell University Press, 2000).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]