Koncová řízená oblast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Koncová řízená oblast (angl. Terminal Control Area nebo Terminal Maneuvering Area, zkratka TMA) je část vzdušného prostoru v okolí letiště, která slouží k ochraně přibližujících se a odlétajících letadel.

Spodní hranice koncové řízené oblasti je obvykle ve výšce cca 300 m (1000 ft) nad terénem a horní cca 3800 m nad mořem (letová hladina FL 125); v případě Letiště Praha-Ruzyně je to cca 4400 m (FL 145). Horizontální hranice oblasti může být až 50 km od letiště.

Kolem jednoho letiště může být stanoveno několik na sebe navazujících TMA s různými horizontálními a vertikálními hranicemi tak, aby byly pokryté všechny tratě, po kterých probíhají sestupy a odlety, ale přitom nebylo vyblokováno zbytečně moc vzdušného prostoru.

Provoz v koncové řízené oblasti řídí radarový řídící (přibližovací služba APP), který letadlům zajišťuje rozestupy pro zabránění srážkám. K řízení využívá přehledový radar (SRE) a sekundární radar (SSR), který spolupracuje s odpovídači na palubách letounů.

Vzdušný prostor v TMA je třídy D (TMA Praha Ruzyně třídy C). Letadla v TMA jsou předmětem letového povolení a musí udržovat spojení s orgány ŘLP.

Související články[editovat | editovat zdroj]