Koncertní sbor Permoník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sborové studio Permoník je dětský pěvecký sbor v Karviné.

Sbor byl založen v roce 1966 na ZŠ Víta Nejedlého v Karviné jako školní sbor. Od roku 1971 se stal součástí Závodního klubu Dolu ČSA a mohly ho navštěvovat děti z celého města. Od roku 1978 je součástí Základní umělecké školy Bedřicha Smetany a KSVČ Juventus. Za vším stáli manželé Eva a Ivan Šeinerovi, kteří toto sborové studio vybudovali a vychovali stovky absolventů.

Eva Šeinerová se narodila v roce 1942 ve Zlíně. Vysokoškolská studia absolvovala v Brně, kde byla mimo jiné i studentkou Františka Lýska. Po studiích odchází učit do Karviné, kde v roce 1966 zakládá dětský pěvecký sbor při ZŠ Víta Nejedlého. (...) Ten se později sloučil s pěveckým sborem ZŠ U Studny. Tento spojený dětský sbor dostal název po patronu horníků, Permoník. Od roku 1977 působí sbor pod karvinskou LŠU. Eva Šeinerová dlouhá léta působila jako ředitelka ZUŠ B. Smetany v Karviné. Je spoluzakladatelkou soutěže komorních ansámblů Stonavská Barborka. Pravidelně je zvána do porot sborových soutěží a je držitelkou Ceny Františka Lýska i Ceny Bedřicha Smetany. V roce 2016 jí bylo uděleno čestné občanství statutárního města Karviné za přínos v oblasti kultury.

Z Permoníku vybudovala sborové studio se systémem přípravných oddělení. V současné době má sborové studio tato oddělení – Permoníček mladší, Permoníček starší, Přípravný sbor Permoník, Mužský komorní sbor a Koncertní sbor Permoník. Z rodičů, bývalých členů a přátel sboru vznikl smíšený sbor s názvem Sbor přátel zpěvu. Každoročně dohromady studio čítá zhruba 200 aktivních zpěváků ve věku od 6 do 25 let. Koncertní sbor se pravidelně účastní tuzemských i zahraničních festivalů a soutěží (Janáčkův Máj, Janáčkovy Hukvaldy, Pražské jaro, Shizuoka Youth Festival, Busan Choral Festival and Competition, World Project - Sydney, New Yorku).


Organizace Permoníku[editovat | editovat zdroj]

Dlouholetou sbormistryní byla zakladatelka studia Eva Šeinerová. Po padesáti letech působení v pozici hlavního sbormistra a uměleckého vedoucího předala svůj post Martině Juríkové, která je současnou sbormistryní koncertního sboru a byla jeho dlouholetou hlasovou poradkyní. S přípravnými odděleními spolupracovaly sbormisryně např. Radka Veselá, Karina Grimová, Stanislava Zimková-Burešová, Daniela Střílková, Petra Rašíková, Dominika Škrabalová, Zuzana Widnicová a další.

Sbor vystoupil na desítkách koncertech v České republice, ale také v Polsku, na Slovensku, v Rusku, Rakousku, Německu, Anglii, Švédsku, Řecku, Španělsku, 4× v USA, 5× v Japonsku, v Hongkongu, Číně, Jižní Koreji a Austrálii, Gruzii.

Další[editovat | editovat zdroj]

Sbory účinkovaly na několika koncertech a natočily i CD s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Českou filharmonií, Komorním orchestrem Janáčkovy filharmonie, Kubínovým kvartetem, městským DO Májovák, s cimbálovou muzikou Technik VŠB apod. Repertoár sboru zahrnuje písně od období renesance až po současnost. Interpretují skladby současných českých skladatelů Milana Báchorka, Eduarda Dřízgy, Vladimíra Studničky, Ilji Hurníka, Ivany Loudové, Jana Vičara, Jana Jiráska, Jiřího Laburdy, Petra Ebena, ale i zahraničních skladatelů Igora V. Katajeva, Ofera Bena-Amotse, Masaru Kawasakiho.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]