Koncertní sbor Permoník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Koncertní sbor Permoník je dětský pěvecký sbor v Karviné.

Sbor byl založen v roce 1966 na ZŠ Víta Nejedlého v Karviné jako školní sbor. Od roku 1971 se stal součástí Závodního klubu Dolu ČSA a mohly ho navštěvovat děti z celého města. Horníci mu dali jméno Permoník. Od roku 1978 je součástí Základní umělecké školy Bedřicha Smetany a KSVČ Juventus.

Organizace Permoníku[editovat | editovat zdroj]

Ve sborovém studiu v současné době zpívá ve čtyřech oddělení – Permoníček mladší, Permoníček starší, Přípravný sbor Permoník, Koncertní sbor Permoník – 200 dětí a mladých lidí ve věku od 6 do 20 let. Kromě toho z rodičů a bývalých členů sboru vznikl Sbor přátel zpěvu.

Zakladatelkou sboru a sbormistryní koncertního sboru je Eva Šeinerová, přípravné sbory vedou absolventky sborového studia Permoník, vysokoškolsky vzdělané učitelky ZUŠ Radka Veselá, Stanislava Burešová, Daniela Zukova a Martina Juríková.

Sbor zpíval za dobu svého trvání v Polsku, na Slovensku, v Rusku, Rakousku, Německu, Anglii, Švédsku, Řecku, 3x v USA, 4x v Japonsku, v Hong Kongu, Číně, Jižní Koreji a Austrálii.

Alba[editovat | editovat zdroj]

Sbor vydal 12 CD především se sborovou tvorbou současných českých a zahraničních hud.skladatelů. Účinkoval s JFO Ostrava, s pražskými filharmoniky, s komorním orchestrem Leoše Janáčka, s Kubínovým kvartetem, s DO Májovák, Ostravanka, s cimbálovou muzikou Technik a pod.

Interpretuje skladby současných českých hudebních skladatelů Milana Báchorka, Edy Drigy, Vladimíra Studničky, Ilji Hurníka, Ivany Loudové, Jana Vičara, Jana Jiráska, Jiřího Laburdy, zahraničních skladatelů Igora V. Katajeva, Ofera Bena-Amotse, Masaru Kawasakiho.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]