Koncertní sbor Permoník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Koncertní sbor Permoník je dětský pěvecký sbor v Karviné.

Sbor byl založen v roce 1966 na ZŠ Víta Nejedlého v Karviné jako školní sbor. Od roku 1971 se stal součástí Závodního klubu Dolu ČSA a mohly ho navštěvovat děti z celého města. Horníci mu dali jméno Permoník. Od roku 1978 je součástí Základní umělecké školy Bedřicha Smetany a KSVČ Juventus.

Organizace Permoníku[editovat | editovat zdroj]

Ve sborovém studiu v současné době zpívá ve čtyřech oddělení – Permoníček mladší, Permoníček starší, Přípravný sbor Permoník, Koncertní sbor Permoník – 200 dětí a mladých lidí ve věku od 6 do 20 let. Kromě toho z rodičů a bývalých členů sboru vznikl Sbor přátel zpěvu.

Zakladatelkou sboru a sbormistryní koncertního sboru je Eva Šeinerová, přípravné sbory vedou absolventky sborového studia Permoník, vysokoškolsky vzdělané učitelky ZUŠ Radka Veselá, Stanislava Burešová, Daniela Zukova a Martina Juríková.

Sbor zpíval za dobu svého trvání v Polsku, na Slovensku, v Rusku, Rakousku, Německu, Anglii, Švédsku, Řecku, 3x v USA, 4x v Japonsku, v Hong Kongu, Číně, Jižní Koreji a Austrálii.

Alba[editovat | editovat zdroj]

Sbor vydal 12 CD především se sborovou tvorbou současných českých a zahraničních hud.skladatelů. Účinkoval s JFO Ostrava, s pražskými filharmoniky, s komorním orchestrem Leoše Janáčka, s Kubínovým kvartetem, s DO Májovák, Ostravanka, s cimbálovou muzikou Technik apod.

Interpretuje skladby současných českých hudebních skladatelů Milana Báchorka, Edy Drigy, Vladimíra Studničky, Ilji Hurníka, Ivany Loudové, Jana Vičara, Jana Jiráska, Jiřího Laburdy, zahraničních skladatelů Igora V. Katajeva, Ofera Bena-Amotse, Masaru Kawasakiho.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]