Konón ze Samu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konón ze Samu
Narození Desetiletí do 280 př. n. l.
Sámos
Úmrtí Desetiletí do 220 př. n. l.
Alexandrie
Národnost Řekové
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Konón ze Samu, řecky Κόνων ὁ Σάμιος (asi 280 př. n. l. – asi 220 př. n. l.) byl starořecký astronom a matematik.

Konón se se dle tradice narodil na řeckém ostrově Samu, v tradičním středisku pythagorejství a tedy i starořecké matematiky. Většinu života ale působil v Alexandrii, jakožto dvorní astronom ptolemaiovského panovníka Egypta Ptolemaia III.. Králova manželka, královna Bereniké ze Cyrenaiky (též Bereniké II.), obětovala své vlasy za šťastný návrat manžela z války v Sýrii. Když se vlasy ztratily z chrámu, Konón přišel s vysvětlením, že bohyně Afrodita vlasy vzala na nebesa a pojmenoval jimi Souhvězdí Vlasů Bereniky. Název ponechala i moderní astronomie a souhvězdí je tak jediným, které je dnes pojmenováno po historické osobě, byť královna Bereniké je někdy zaměňována za sestru Ptolemaia III., jež se rovněž jmenovala Bereniké, a kvůli jejíž vraždě král vlastně invazi do Sýrie podnikl.

Své astronomické poznatky Konón shrnul do sedmidílného díla De astrologia, ceněny jsou zvláště pasáže o zatměních Slunce.

Blízkým Konónovým přítelem v Alexandrii byl Archimédés. Pappos z Alexandrie tvrdil, že objevitelem Archimédovy spirály je ve skutečnosti právě Konón. Apollónios z Pergy zase uváděl, že Konón bádal o kuželosečkách, a že na Konónových objevech postavil svou knihu Kónika věnovanou tomuto tématu. Tyto údaje však historici nedokáží ověřit.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]