Komora architektů Polské republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Komora architektů Polské republiky – KAPR (pol. Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej – IARP) profesní veřejnoprávní sdružení architektů Polska. Byla zřízena zákonem z 15. prosince 2000 – o výkonu povolání architektů, stavebních inženýrů a urbanistů.[1]

Činnost architektů je svobodným povoláním.

Poslání[editovat | editovat zdroj]

Základním cílem statutu Komory Architektů Polské republiky je ochrana a podpora rovnováhy veřejného zájmu, dozor nad správným výkonem povolání architektů a dohledem nad dodržováním etických norem povolání u všech jejích členů.

Činnost samosprávy architektů se soustředí zejména na záruky nejvyšší možné kvality služeb (výkonů) architektů klientům (stavebníkům) při současném respektu a úsilím o soulad s kulturními hodnotami a hodnotami chráněnými veřejným zájmem.

Komora architektů Polské republiky je pověřena veřejnou správou legálního (zákonného) výkonu povolání architekta, což je zejména zpracování projekční dokumentace, územně plánovací (urbanistické) dokumentace s konečným cílem – rozhodnutím o povolení stavby (stavební povolení), nebo schválením územního plánu a pod.

Veřejný rejstřík[editovat | editovat zdroj]

Při záměru o zadání projektových prací konkrétnímu architektovi si může každý zájemce ověřit jeho aktuální příslušnost k Komoře architektů polské republiky – on line – na aktuální internetové stránce. Je to veřejný seznam architektů – obdoba jiných veřejných rejstříků jako je obchodní rejstřík nebo živnostenský rejstřík.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Sídlo a územní působnost[editovat | editovat zdroj]

Sídlem komory je Varšava. Komora je pak dále členěna do regionálních (vojvodských) organizací (komor), které jsou ve všech hlavních městech vojvodství.

Komora architektů Polské republiky udržuje přátelské a produktivní vztahy s Českou komorou architektů a dalšími veřejnými orgány České republiky. Významnou platformou profesionální spolupráce je každoroční workshop v Ustroni.

Komora vydává dvouměsíčník “Zawod architekt” (Povolání architekt).

Reference[editovat | editovat zdroj]