Kommunarka (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kommunarka
Moscow Kommunarka metro station asv2020-01.jpg
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 20. června 2019[1]
Linky Sokolničeskaja
Technické informace
Typ stanice trojlodní, sloupová, mělce založená
Počet nástupišť 1
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kommunarka (rusky Коммунарка) je stanice moskevského metra na Sokolničeské lince. Byla zprovozněna v rámci úseku Salarjevo - Kommunarka. Je pojmenována podle obce, která se nachází v bezprostřední blízkosti. Jedná se o zatím nejjižnější podzemní stanici moskevského metra.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice Kommunarka se nachází ve venkovském osídlení Sosenskoje (Сосенское) v rámci Novomoskevského administrativního okruhu v bezprostřední blízkosti obce Kommunarka na území osady Stolbovo v blízkosti silnice Solncevo - Butovo - Varšavskoje šosse.

Stanice disponuje dvěma vestibuly, jeden z nich (severozápadní) je dočasně uzavřen. S jeho zprovozněním se počítá, až když bude dokončena a zprovozněna stejnojmenná stanice na Troické linkce, čímž vznikne na místě přestupní uzel.

Stanice je laděna do odstínů bílé, šedé a béžové barvy. Stěny jsou obloženy metalokeramickými panely rubínově červené barvy. Sloupy stanice jsou obloženy mramorem a podlaha žulou.

Perspektivy[editovat | editovat zdroj]

Stanice je dočasnou konečnou Sokolničeské linky do doby, než bude zprovozněna stanice Potapovo. Zároveň se zprovozněním stejnojmenné stanice na Troické lince dojde k vytvoření dopravně přestupního uzlu Stolbovo. Ten bude zapojen do administrativně-obchodního centra v Kommunarce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Коммунарка (станция метро, Сокольническая линия) na ruské Wikipedii.

  1. От «Саларьева» до «Коммунарки»: запущен новый участок Сокольнической линии метро [online]. [cit. 2021-11-02]. Dostupné online. (Russian) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Bulvar Rokossovskogo Metro v MoskvěSokolničeskaja – 1 směr Kommunarka
Olchovaja Kommunarka
Bulvar Rokossovskogo 14Čerkizovskaja 14Preobraženskaja ploščaďSokolnikiKrasnoselskajaKomsomolskaja 5Krasnyje vorotaČistyje prudy 6 10Lubjanka 7Ochotnyj rjad 2Biblioteka imeni Lenina 3 4 9KropotkinskajaPark Kultury 5FrunzenskajaSportivnaja 14Vorobjovy goryUniversitetProspekt VernadskogoJugo-ZapadnajaTroparjovoRumjancevoSalarjevoFilatov LugProkšino OlchovajaKommunarka