Koloredov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Koloredov
Textilka Arthura Lembergera
Textilka Arthura Lembergera
Lokalita
StátRakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Zeměpisné souřadnice
Koloredov
Koloredov
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o osadě tvořící součást města Místek. O osadě tvořící součást obce Nevězice pojednává článek Koloredov (Nevězice).

Koloredov (německy: Colloredow) je název osady, jež vznikla roku 1790 jako součást sviadnovského panského dvora. Roku 1868 se Koloredov od obce Sviadnov oddělil, avšak roku 1908 tato nová obec své samostatnosti pozbyla a připojila se k obci Místek.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Založení osady Koloredov na rozparcelovaných pozemcích sviadnovského panského dvora podnítil olomouckého arcibiskupa Antonín Theodor Colloredo-Waldsee, po němž osada získala také své jméno. Obyvatelé nové osady přicházeli zejména ze sousedního Místku a od počátku 19. století také Židé, kteří se tehdy v Místku nemohli usazovat.[1] Roku 1868 se Koloredov oddělil od Sviadnova a stal se samostatnou obcí, v níž zejména díky aktivitě židovských podnikatelů vzniklo několik významných továren (textilka Arthura Lembergera, likérka Hermanna Löwa). Roku 1900 v obci žilo 1 716 obyvatel (1 566 katolíků, 109 židů a 41 evangelíků). Roku 1908 Koloredov pozbyl samostatnosti a stal se částí obce Místek.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LINHART, František. Kniha o Místku. Místek: Národní záložna, 1929. S. 75n. 
  2. BARTOŠ, Josef, a kol. Historický místopis Moravy a Slezska v letech 1848–1960. Svazek XV: okresy Frýdek-Místek, Český Těšín. Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého, 2000. ISBN 80-244-0047-2. S. 47. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]