Koloredov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Koloredov
Textilka Arthura Lembergera
Textilka Arthura Lembergera
Lokalita
Zeměpisné souřadnice
Koloredov
Koloredov
Další údaje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o osadě tvořící součást města Místek. O osadě tvořící součást obce Nevězice pojednává článek Koloredov (Nevězice).

Koloredov (německy: Colloredow) je název osady, jež vznikla roku 1790 jako součást sviadnovského panského dvora. Roku 1868 se Koloredov od obce Sviadnov oddělil, avšak roku 1908 tato nová obec své samostatnosti pozbyla a připojila se k obci Místek.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Založení osady Koloredov na rozparcelovaných pozemcích sviadnovského panského dvora podnítil olomouckého arcibiskupa Antonín Theodor Colloredo-Waldsee, po němž osada získala také své jméno. Obyvatelé nové osady přicházeli zejména ze sousedního Místku a od počátku 19. století také Židé, kteří se tehdy v Místku nemohli usazovat.[1] Roku 1868 se Koloredov oddělil od Sviadnova a stal se samostatnou obcí, v níž zejména díky aktivitě židovských podnikatelů vzniklo několik významných továren (textilka Arthura Lembergera, likérka Hermanna Löwa). Roku 1900 v obci žilo 1 716 obyvatel (1 566 katolíků, 109 židů a 41 evangelíků). Roku 1908 Koloredov pozbyl samostatnosti a stal se částí obce Místek.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LINHART, František. Kniha o Místku. Místek: Národní záložna, 1929. S. 75n. 
  2. BARTOŠ, Josef, a kol. Historický místopis Moravy a Slezska v letech 1848–1960. Svazek XV: okresy Frýdek-Místek, Český Těšín. Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého, 2000. ISBN 80-244-0047-2. S. 47. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]