Kolie dlouhosrstá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kolie Dlouhosrstá
Dospělý jedinec dlouhosrsté kolie
Dospělý jedinec dlouhosrsté kolie
Základní informace
Země původu SkotskoSkotsko Skotsko
Tělesná charakteristika
Hmotnost 20 - 30kg
Výška † psi: 56–61 cm
feny: 51–56 cm
Barva sobolí
trikolor
blue-merle
Klasifikace a standard
Skupina FCI 1: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce FCI 1: Ovčácká a pastevecká plemena
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Kolie dlouhosrstá (anglicky: Rough Collie) je středně velké psí plemeno, pocházející ze Skotska. Jeho původním využitím bylo jak pasení a zahánění stád, tak také hlídání domácích zvířat před zloději. Plemeno proslavila především knižní a filmová představitelka Lassie. Lze jej zaměnit za šeltii, nicméně, nejedná se o příbuzná plemena a šeltie je též výrazně menší. Krátkosrstou verzí plemene je kolie krátkosrstá.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hlava dlouhosrsté kolie

Historie plemene je zahalená tajemstvími, avšak kolie dlouhosrstá i krátkosrstá pravděpodobně vznikly ze skotských a velšských ovčáckých psů.[1] Skotští ovčáčtí psi byli velcí, silní, agresivní a byli využíváni k nahánění ovcí i v těžko přístupných místech. Naopak velšští ovčáci byli menší, hbitější a přátelštější. Později byli tito psy kříženi s anglickými plemeny ovčáků.

Dlouhosrstá kolie se zbarvením blue merle

Dlouhosrsté kolie se na výstavě poprvé ukázaly v roce 1860 v Birminghamu.[2] Jednalo se o pět psů.[2] Hlavním představitelem dlouhosrstých kolií té doby byl pes Old Cockie, který byl pokládán za ideál dlouhosrstých kolií.[2]

Po průmyslové revoluci se vlastnění psa stalo velkým hitem a právě dlouhosrsté kolie byly oblíbené. Královna Viktorie dostala jednu dlouhosrstou kolii darem a velice si ji oblíbila, což plemeno ještě více pozvedlo. Velká popularita ale způsobila i velké množení psů a v 60. letech 20. století byly již kolie dlouhosrsté daleko větší, než původní psi. Také již nesloužili k původnímu účelu; nahradily je border kolie.[3]

První zástupci plemene se v České republice objevili začátkem 20. století.[2] Před první světovou válkou byla údajně dlouhosrstá kolie nejoblíbenějším plemenem psa v Česku.[2]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Je to pes lehké stavby těla, s lehkou kostrou a krátkýma nohama. Kolie má dlouhou, hustou a na dotek hebkou srst, která je nejčastěji sobolí, blue-merle nebo i trikolorní. Srst okolo krku tvoří límec. Hlava by měla být vyvážená, dobře nasazená a srst nesmí zasahovat do očí. Stop je mírný, ale zřetelný. Uši jsou malé, na lebce dobře nasazené a ve střední vzdálenosti od sebe. V klidu položené dozadu, pokud je ale nablízku nějaký podnět, jsou vztyčené a natočené kupředu. Krk je krátký, dobře osvalený. Hřbet je také krátký, ale srst na něm dodává pocit, že je široký - pokud by se ale pes ostříhal, viděli bychom úzký a dobře osvalený hřbet. Ocas je dlouhý, poslední článek by měl dosahovat nejméně k hleznům. Nesmí být nesen nad hřbetní linií. Končetiny jsou krátké, dobře zaúhlené. Váha je od 20 do 30 kg a výška fen je 51 - 56 cm, u psů je to 56 - 61 cm.[4]

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Kolie jsou velmi přátelské, milé a inteligentní. Nesmí být nervózní nebo agresivní. FCI toto plemeno popisuje jako "dokonalého společenského psa". Mají dobrý vztah k dětem i k jiným zvířatům. Svoji rodinu milují a jsou jí oddané. Rychle přilne k jiným lidem a ráda je ve společnosti. Samotu snáší dlouhosrsté kolie špatně, naopak se dobře přizpůsobí i sportovcům a aktivní život jim nedělá problém.

Péče[editovat | editovat zdroj]

I přes dlouhou srst kolie krom procházek a občasného zastřižení drápků nepotřebuje žádnou speciální péči - 1x za týden vykartáčujte hřebenem a v době línání česejte každý den! Mytí není potřeba, protože srst je samočistící. Procházky vyžaduje - nemusí být tak dlouhé, ale hlavně pravidelné, aby se nenudila a získávala nové podněty. Drápky je nutné občas stříhat, pokud si je však sama neobrušuje o chodník.

Hojně se dlouhosrsté kolie používají ke psím sportům, hlavně agility a dogdancingu. Jsou to ale i skvělí pastevečtí psi a záchranářští psi. Je také skvělým společníkem pro obyčejné lidi nebo naopak pro sportovce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WHARTON, Alice. Collies. [s.l.]: [s.n.] ISBN 0-7938-2800-7. 
  2. a b c d e NOHELOVÁ, Eva. Kolie dlouhosrstá [online]. Fauna, 2010-04-14 [cit. 2016-11-25]. Dostupné online. 
  3. DORSTEN, Cindy M. A Celebration of the Working Collie. 1. vyd. Loveland (Colorado): Alpine Publications, 2002. ISBN 1-57779-001-4. 
  4. Standard FCI ° 156

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]