Kolie dlouhosrstá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kolie Dlouhosrstá
Kolie dlouhosrstá
Kolie dlouhosrstá
Základní informace
Země původu Spojené království
Tělesná charakteristika
Hmotnost 20 - 30kg
Výška † psi: 56–61 cm
feny: 51–56 cm
Barva sobolí
trikolor
blue-merle
Klasifikace a standard
Skupina FCI 1: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce FCI 1: Ovčácká a pastevecká plemena
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Kolie dlouhosrstá je středně velké psí plemeno, pocházející ze Skotska. Jeho původním využitím bylo jak pasení a zahánění stád, tak také hlídání domácích zvířat před zloději.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno nejspíše dovezli před 400 lety původní Římané do Skotska. Jméno vzniklo od ovcí (colley), které toto plemeno ochraňovalo, nebo od keltského slova col, což znamená tmavý - takové totiž původní kolie byli. Stejně jako není znám původ názvu, zůstává i původ plemene obestřen tajemstvím.[zdroj?] Existuje několik teorií o jeho původu. Jsou lidé,[kdo?] kteří tvrdí, že kolie byla psem Keltů, jiní[kdo?] říkají, že předkem dnešní kolie je starý anglický pastevní pes další [kdo?] ovšem toto tvrzení odmítají.[zdroj?] Přestože jsou počátky tohoto plemene stále nejasné, je kolie jedním z nejstarších plemen psů,[zdroj?] neboť se zmínky o kolii podařilo vysledovat až do 16. století. Kolie byla poprvé vystavována v roce 1871 na výstavě v Birminghamu a během následujících let se rozšířila i do zahraničí; například v USA vytvořila samostatný typ, který se od anglického typu výrazně liší.[zdroj?] Kolie byla používána také armádou a byla vlastně první vojenským a sanitárním psem.[zdroj?] Velkou oblibu si kolie také získala u královny Alžběty I.[zdroj?]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Je to pes lehké stavby těla, s lehkou kostrou a krátkýma nohama. Kolie má dlouhou, hustou a na dotek hebkou srst, která je nejčastěji sobolí, blue-merle nebo i trikolorní. Srst okolo krku tvoří límec. Hlava by měla být vyvážená, dobře nasazená a srst nesmí zasahovat do očí. Stop je mírný, ale zřetelný. Uši jsou malé, na lebce dobře nasazené a ve střední vzdálenosti od sebe. V klidu položené dozadu, pokud je ale nablízku nějaký podnět, jsou vztyčené a natočené kupředu. Krk je krátký, dobře osvalený. Hřbet je také krátký, ale srst na něm dodává pocit, že je široký - pokud by se ale pes ostříhal, viděli bychom úzký a dobře osvalený hřbet. Ocas je dlouhý, poslední článek by měl dosahovat nejméně k hleznům. Nesmí být nesen nad hřbetní linií. Končetiny jsou krátké, dobře zaúhlené. Váha je od 20 do 30 kg a výška fen je 51 - 56 cm, u psů je to 56 - 61 cm.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Kolie jsou velmi přátelské, milé a inteligentní. Nesmí být nervózní nebo agresivní. FCI toto plemeno popisuje jako "dokonalého společenského psa". Má dobrý vztah k dětem i k jiným zvířatům. Svoji rodinu miluje a jistě by ji dokázala i bránit. Rychle přilne k jiným lidem a ráda je ve společnosti. Samotu snáší špatně a může dělat neplechu. Je i velmi aktivní a pohyb jí nedělá problém.

Péče[editovat | editovat zdroj]

I přes dlouhou srst kolie krom procházek a občasného zastřižení drápků nepotřebuje žádnou speciální péči - 1x za týden vykartáčovat hřebenem a v době línání česat každý den. Mytí není potřeba, protože srst je samočistící. Procházky vyžadje - nemusí bý tak dlouhé, ale hlavně pravidelné, aby se nenudila a získávala nové podněty. Drápky je nutné občas střihat, pokud si je však sama neobrušuje o chodník.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Hodně se dlouhosrsté kolie používají ke psím sportům, hlavně agility a dogdancingu. Jsou to ale i skvělí pastevečtí psi a záchranářští psi. Na stopy nejsou moc dobří, protože je to spíše plemeno které "loví očima", stejně jako chrti nebo retrívři. Je to také skvělý společník pro obyčejné lidi nebo naopak pro sportovce.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]