Kolešovice (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Starý a Nový zámek Kolešovice
Kolešovice zámek 1.jpg
Poloha
AdresaKolešovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky26148/2-2659 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek v Kolešovicích je složen ze dvou etap, staré a nové části. Nový zámek je pseudorenesanční budova. Od roku 1954 objekt slouží jako domov pro seniory. Celý objekt je chráněn jako kulturní památka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V popředí nová zámecká budova, vlevo starý zámek

Starý zámek[editovat | editovat zdroj]

Starý kolešovický zámek vznikl zřejmě v roce 1724 přestavbou staré poměrně rozsáhlé jednopatrové tvrze se šindelovou střechou, zničenou požárem. Nechal ho postavit císařský důstojník Jiří Olivier hrabě Wallis z Carringhmainu, z rodu Wallisů původem z Irska, jenž zdejší panství vlastnil od roku 1719.[1] Většina použitého stavebního materiálu pochází z pískovcového lomu v nedalekých Přílepích.

Jeho syn Štěpán později vedle starého zámku nechal postavit nový zámek. Po dokončení nové zámecké budovy, sloužil starý zámek pro účely bydlení a sídlo kanceláří a dílen. Také v současné době jsou zde kanceláře zdejšího domu pro seniory.

Nový zámek[editovat | editovat zdroj]

Nový zámek postavený zřejmě v polovině 18. století je výrazně velkorysejší a honosnější než původní budova. Nový zámek se od starého zámku také vnitřní výzdobou, uměleckou výzdobou s mytologickými motivy a bohatým zařízením zámku, renesančního a barokního nábytku, předmětů porcelánu a skla, sbírka rytin a obrazů, zejména italských mistrů.

Jednopatrová budova nového zámku s dvojitou střechou se nachází se v bezprostřední blízkosti starého zámku, s nímž vytváří uzavřené nádvoří v pravém úhlu.

V roce 1953 proběhla přestavba objektu, při které bylo přistavěno druhé mansardové patro a dvojitá střecha zůstala zachována.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Budovy starého i nového kolešovického zámku jsou dnes součástí areálu domova důchodců. Stojí uprostřed obce, na návsi jen kousek od kostela. V okolí zámku je volně přístupný rozsáhlý, ale spíše neudržovaný anglický park s rybníkem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HISTORIE - Domov Kolešovice. www.domovkolesovice.cz [online]. [cit. 2020-11-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]