Kokolitky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKokolitky
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
DoménaEukaryota
ŘíšeChromalveolata
KmenHaptophyta
TřídaPrymnesiophyceae
(nekategorizováno)Coccolithophorales
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kokolitky (Coccolithophorida, Coccolithophyceae) jsou skupina řas řazených dnes do kmene Haptophyta, a to zejména do řádů Isochrysidales a Coccolithales. Někdy jsou pojímány jako přirozená monofyletická skupina,[1] v jiných systémech nejsou vůbec z taxonomického hlediska uvedeny.[2]

Jejich společným znakem je tvorba drobných destiček či šupinek z kalcitu (či vzácně aragonitu), označovaných jako kokolity. Tyto šupinky jsou vyneseny na povrch buňky a tvoří poměrně souvislý obal kolem celé buňky. Jsou významnou složkou fytoplanktonu v mořích a jsou tedy schopné fotosyntézy. V geologickém záznamu o nich máme doklady od triasu, ačkoliv se předpokládá výskyt již v siluru.[3] Známým zástupcem je Emiliana huxleyi.

Kokolitky jsou silně citlivé na změny podmínek prostředí, jako je teplota vody a slanost. Díky této vlastnosti a bohatému výskytu ve fosilních záznamech se fosilizované kokolitky staly důležitým indikátorem, využívaným v paleoklimatologii i k řešení problémů stratigrafie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FUJIWARA, S., M. Tsuzuki, M. Kawachi, N. Minaka, I. Inouye. Molecular phylogeny of the haptophyta based on the rbcL gene and sequence variation in the spacer region of the RUBISCO operon. Journal of Phycology. 2001, roč. 37, čís. 1, s. 121–129. 
  2. Sina M. Adl, et al. The New Higher Level Classification of Eukaryotes with Emphasis on the Taxonomy of Protists. Journal of Eukaryotic Microbiology. 2005, roč. 52, čís. 5, s. 399-451. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-14.  Archivováno 14. 9. 2017 na Wayback Machine
  3. http://geologie.vsb.cz/paleontologie/paleontologie/Fytopaleontologie/Coccolithophyceae.htm