Kobuleti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kobuleti
ქობულეთი
Kobuleti v roce 2004
Kobuleti v roce 2004
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo UTC+4
Stát GruzieGruzie Gruzie
autonomní republika Adžárie
Kobuleti
Kobuleti
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 16 546 (2014)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kobuleti (gruzínsky: ქობულეთი) je gruzínské město nacházející se v jihozápadní části autonomní republiky Adžarsko na pobřeží Černého moře.

Kobuleti se nachází na mořském pobřeží v průměrné výšce 5 metrů nad mořem. Od Batumi je vzdálen 32 km a od Tbilisi 329 km (po železnici). Ve městě stejně jako v celém regionu vládne subtropické vlhké podnebí. Obvyklá je teplá zima a horké léto. Průměrná celoroční teplota je 13,4 °C, v lednu 4,8 °C a v červenci 22,4 °C. Celoroční srážky jsou 2510 mm.

V historii bylo město až do 19. století ve vlastnictví šlechtického rodu Tavdgiridze a spadalo administrativně pod knížectví Gurie, později Osmanské říše. Během turecké nadvlády se město jmenovalo Çürüksu. Po ovládnutí Gruzie bolševiky a nastolení sovětského systému se Kobuleti stalo vyhledávaným turistickým letoviskem jak pro Gruzínce, tak pro občany dalších sovětských republik. Statut města získalo Kobuleti roku 1944 a stalo se administrativním centrem kobuletského okresu. Kobuleti je spojeno železnicí na úseku Samtredia-Batumi.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Pláž v Kobuleti