Kobuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kobuk
Letecký pohled na úsek u města Kiana
Letecký pohled na úsek u města Kiana
Základní informace
Délka toku451 km
Plocha povodí32000 km²
Průměrný průtok283 m³/s
SvětadílSeverní Amerika
Pramen
Ústí
Protéká
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké (Aljaška Aljaška)
Úmoří, povodí
Tichý oceán, Čukotské moře
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kobuk je řeka na Aljašce. Pramení v Brooksově pohoří, protéká jezerem Walker Lake. Na středním toku se nachází Národní park Kobuk Valley s vysokými písečnými dunami. Krajina, kterou Kobuk protéká, je pokryta permafrostem, řeka si proto nemůže vyhloubit řádné koryto a rozlévá se do množství ramen (viz obrázek). Ústí rozvětvenou deltou do Kotzebuova zálivu Čukotského moře. Nejvýznamnějšími přítoky jsou Squirrel River, Tutsuksuk River, Salmon River a Adillik River.

Řeka se nachází za polárním kruhem a zamrzá na šest měsíců v roce. Typickou rybou je nelma. V okolí řeky žije medvěd grizzly a sob polární. Na řece leží městečka Kiana, Noorvik, Ambler, Shungnak a Kobuk Village.

Název Kobuk znamená v jazyce místních Eskymáků „velká řeka“. V minulosti se používal i název Putnam River podle námořního důstojníka Charlese Putnama, který v oblasti zmizel v roce 1880. Vykopávky odhalily, že povodí Kobuku bylo osídleno už před dvanácti tisíci lety.[1] V roce 1898 se objevily zvěsti, že je Kobuk zlatonosný. Do oblasti se nahrnulo na dva tisíce prospektorů, ale našli tak málo zlata, že to nepokrylo ani náklady.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]