Košická Nová Ves

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Košická Nová Ves
Košická Nová Ves.JPG
Košická Nová Ves – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 313 m n. m.
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Košická Nová Ves
Košická Nová Ves
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 5,8 km²
Správa
Oficiální web www.kosickanovaves.sk
PSČ 040 14
Označení vozidel KE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Košická Nová Ves (maďarsky Kassaújfalu, německy Kaschau-Neudorf) je městská část Košic, součást okresu Košice III.

V minulosti patřila obec administrativně do abovské župy. V současnosti patří městská část do Košického kraje a nachází se ve východní části města Košice. Na severu hraničí s městskou částí Dargovských hrdinov na západě s částí Vyšné Opátske; na jihu pak s částí Krásná. Na východě s obcemi Zdoba a Košické Oľšany.

Přes městskou část protéká Novoveský potok, který je přítokem řeky Torysa.

Starší názvy obce[editovat | editovat zdroj]

  • 1297 – Cassa Uj Falu
  • 1317 – Nova Villa
  • 1773 – Kassa-Új-Falu, Kossiczka Nowa Wes
  • 1808 – Kassa-Újfalu, Neudorf, Nowa Wes
  • 1863 – Kassaújfalu
  • 1920 – Košická Nová Ves

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Ladislava

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1297, která poukazuje na výstavbu zdejšího kostela sv. Ladislava. Dalším dokumentem, který potvrzuje existenci obce, je soupis desátků, které vybíral papežský legát Ruffinus pro papeže Jana XXII z Avignonu v letech 13171337. Dokument uvádí: "Také Mikuláš z Nové Vsi (Nicolaus de Nova Villa) ze třetí částky kostela má zaplatit 6 grošů ...". Obec Košická Nová Ves byla poddanským majetkem města Košice. Historický vývoj výrazně poznamenal příliv Maďarů, kteří utíkali před tatarskými vpády, příchod německých kolonistů a několik pohrom. V roce 1427 zde bylo zapsáno 20 hospodářství. V letech 17091710 se vlivem stavovských protihabsburských povstání Františka II. Rákociho obec téměř vylidnila. Zůstaly tu jen čtyři poddaní a jeden chalupník. Košický magistrát přistoupil k opětovnému zalidnění obce o sto let později. V roce 1826 měla Košická Nová Ves 684 obyvatel. Roku 1896 tu stálo 152 domů s 1160 obyvateli. Zrušením poddanství v roce 1848 se Košická Nová Ves stala samostatnou obcí. Během období let 19381945 byla obec přičleněna k Maďarsku. Ke Košicím jako městská část byla přičleněna 1. srpna 1968. [1]

Obyvatelstvo se v minulosti věnovalo zemědělství a pěstování vinné révy. Nemoc révy ale všechny vinice zničila a tak si obyvatelstvo muselo najít náhradní zdroj obživy. Zaměřilo na chov prasat, obchodování s nimi, na výsek masa a různých uzenářských výrobků. Známá šunka, klobásky, majos a zejména zvláštní zpracované škvarky přinesli obyvatelům přezdívku "škvarkare". Důkazem o těchto činnostech je i obecní znak. Doplňkovým zdrojem výdělku bylo zásobování košického trhu mlékem a prodejem koláčů. V současnosti je městská část prostřednictvím linek hromadné dopravy plně napojena na město Košice. V obci je škola postavena v 70. letech a také dětský domov z 80. let.

Církev[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl a je zasvěcen sv. Ladislavu, uherskému králi. První oprava byla provedena v roce 1510, kdo však postavil tento kostel se neví. Farnost byla v té době součástí egerské biskupské diecéze. V období reformace kostel chátral; k jeho rozsáhlé opravě došlo až po opětovném převzetí do majetku města Košice. K dalším zaznamenaným úpravám došlo až v letech 1864 a 1885. Zásadně byl nakonec přebudován v roce 1925 podle projektu košického stavitele Júlia Wirtha. Část raněgotického presbytáře se zachovala dodnes. Římskokatolická farnost měla sídlo v Košické Nové Vsi. Řeckokatoličtí věřící měli farnost v Košicích.

Kultura a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Košická Nová Ves panorama.jpg

Sport[editovat | editovat zdroj]

V obci funguje fotbalový klub FK Košická Nová Ves. Jedním z odchovanců byl i bývalý reprezentant Peter Dzúrik.

Folklórní skupiny[editovat | editovat zdroj]

  • Folklorní skupina Škvarkare vznikla na přelomu roku 2009, vedoucím skupiny se stal Tomáš Ondruš.
  • Pěvecká folklorní skupina corgi vznikla v roce 2010, vedoucí skupiny Jaroslav Adamondy.
  • Dětská folklorní skupina pagáčiky vznikla v roce 2011, vedoucí skupiny Tomáš Ondruš, choreograf Slavomír Ondejko.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Košice - mestská časť Košická Nová Ves na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.kosickanovaves.sk/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]