Kočkodan muido

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKočkodan muido
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída savci (Mammalia)
Řád primáti (Primates)
Podřád opice (Haplorrhini)
Čeleď kočkodanovití (Cercopithecidae)
Rod kočkodan (Cercopithecus)
Binomické jméno
Cercopithecus cephus
(Linné, 1758)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kočkodan muido (Cercopithecus cephus), známý též pod názvem kočkodan modrohubý, je malý a široce rozšířený druh primáta obývající deštné lesy v Angole, Kamerunu, Středoafrické republice, Republice Kongo, Demokratické republice Kongo, Rovníkové Guineji a Gabonu.

Hmotnost se u samců pohybuje kolem 4 kg, u samic kolem 3 kg. Délka těla se pohybuje mezi 40–60 cm. Ocas je delší než tělo. Obě pohlaví se od sebe liší velikostí - samec je o něco větší než samice. Charakteristickým znakem je příčný bledě modrý proužek na horním rtu. Břišní strana těla je zbarvena šedě, vrchní strana těla je tmavě hnědá nebo černá s červeným odstínem. Černě jsou zbarveny i konce předních i zadních končetin, hrdlo je bílé. Na temeni hlavy má červenočerně zbarvenou srst, která se táhne až do úrovně lopatek.

Je aktivní ve dne a většinu dne tráví na stromech, kde vyhledává především plody a květy, spokojí se však i s částmi rostlin nebo malými bezobratlými, zvláště hmyzem. Žije ve stádech tvořených jedním vůdčím samcem, několika samicemi a jejich mláďaty. Stádo nebývá většinou tvořeno více jak 40 kusy a jeho členové se dorozumívají hlasitými a pronikavými zvuky.

Březost trvá 210 - 215 dní a samice rodí jediné mládě, které tráví téměř celý rok přichycené na matčině srsti na břiše. Samci matku opouští před dosažením pohlavní dospělosti, tedy ve věku 4 let, samice s matkou zůstávají i po dosažení této věkové hranice. V přírodě se může kočkodan muido dožít až 22 let, v zajetí téměř o deset let více.

Stejně jako ostatní obyvatele deštných pralesů ohrožuje i kočkodana muida masivní ztráta přirozeného biomu, v menší míře i lov. V Červeném seznamu IUCN jej nalezneme v kategorii málo dotčených druhů.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Koczkodan białowargi na polské Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-09]
  2. The IUCN Red List of Threatened Species – Cercopithecus cephus

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]