Knivskjellodden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Knivskjellodden

StátNorskoNorsko Norsko
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na Knivskjellodden od Nordkappu
Knivskjellodden
Knivskjellodden
Knivskjellodden na mapě Norska

Knivskjellodden nebo Knivskjelodden (čti knývšeloden) je nejsevernější výběžek norského ostrova Magerøya v kraji Finnmark. Bývá uváděn jako nejsevernější místo Evropy. Toto označení je však sporné, protože se místo nachází na ostrově. Nejsevernější bod evropské pevniny je Kinnarodden na poloostrově Nordkinn.

Na dohled se nachází Severní mys (Nordkapp), který je turisticky hojně navštěvován, protože jde o nejseverněji položené místo v Evropě, které lze dosáhnout po silnici. Nordkapp je však položen asi 1,5 km jižněji než Knivskjellodden.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název je odvozen od norského pojmenování mořského mlže střenky (knivskjell) z čeledi Solenidae, jehož schránka připomíná břitvu.

Zápis se dvěma l (Knivskjellodden) se používá ve variantě spisovné norštiny zvané bokmål. Zápis s jedním l (Knivskjelodden) se používá v nové norštině.

Knivskjellodden je složenina tří norských slov: kniv (nůž), skjell (lastura, mušle) a odde (mys). Do češtiny lze tedy přeložit jako Střenkový mys (nejedná se však o oficiálně uváděný název).

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na mys lze dojít po turistické stezce z parkoviště při evropské silnici E69. Stezka je dlouhá asi 9 km a vede kamenitým, místy podmáčeným terénem. Značená je kamennými mohylami. Informační tabule na parkovišti uvádí, že se jedná o nejsevernější turistický chodník na světě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]