Knihovna latinské školy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Knihovna latinské školy
Chybí zde svobodný obrázek
Stát ČeskoČesko Česko
Poloha Jáchymov, Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Knihovna latinské školy v Jáchymově se stala roku 1624 součástí latinské školy, založené už roku 1519, jejímž rektorem byl od roku 1532 evangelický kněz Mathesius, zakladatel matriky a kronikář.

Knihovna od počátku sloužila nejen žákům školy, ale i lékařům, horním úředníkům a těžařům. Knihovna byla společně se školou uzavřena roku 1627 jako hnízdo protestantismu. Zbytky latinské knihovny byly objeveny v roce 1871 Karlem Sieglem na půdě radnice.

Z knihovny se zachovalo 232 knih obsahujících 358 děl, z nich je 52 vytištěných do roku 1500 – jedná se tedy o evropské prvotisky. Z jedné třetiny knihovnu tvoří teologické spisy, další třetina jsou spisy antických klasiků a zbytek slovníky, astronomická a astrologická díla, kalendáře a spisy přírodovědecké nebo botanické. Část knihovny je vystavena v Muzeu v budově bývalé Královské mincovny. Najdeme zde například spis Sarepta od Mathesia nebo epos Das Joachimsthaler Bergbuchlein od Hanse Rutharta. Nejmladší knihou je Cosmographia od Sebastiana Münstera z roku 1629.