Kněžík páskovaný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKněžík páskovaný
alternativní popis obrázku chybí
Samec kněžíka páskovaného
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďtangarovití (Thraupidae)
RodSporophila
Binomické jméno
Sporophila americana
(J. F. Gmelin, 1789)
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kněžík páskovaný (Sporophila americana) je zpěvný pták z rodu Sporophila, z čeledi tangarovitých. Našli bychom jej v pobřežních oblastech severovýchodní Jižní Ameriky, především pak na severovýchodě Venezuely a na území Brazílie. Tento druh poprvé popsal J. F. Gmelin v roce 1789. Dle IUCN je kněžík páskovaný málo dotčený, tedy nechráněný. Tvoří dva poddruhy, které se liší především místy výskytu a rozložením barev: Sporophila americana americana a Sporophila americana dispar.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Kněžíka páskovaného trvale najdeme ve velké části Jižní Ameriky, od Surinamu, po Francouzskou Guyanu, Brazílii a Venezuelu. Přestože se prozatím označuje dle IUCN jako málo dotčený druh, dle BirdLife International se jedná o druh se znepokojivě se snižující populací. Za to může především zmenšování plochy vhodné pro jejich život.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Kněžík páskovaný je malý robustní pták, jehož tělo má na délku okolo 11 cm. Pohlavní dimorfismus je výrazný, jednotlivá pohlaví se dají rozeznat podle barev a jejich rozložení. Samci jsou téměř celí černí, až na líce a dolní partie. Přechody mezi bílou a černou mohou být světle šedé. Samice jsou téměř celé tmavě hnědé, jen dolní partie mohou být olivové. Ptáčata se podobají na dospělé samice, jejich pohlaví lze s přesností určit až při prvním přepeřování. Kněžíka páskovaného je lehké si splést s kněžíkem proměnlivým, který má podobné zbarvení a řadí se do stejného rodu, dříve byl dokonce považován za poddruh kněžíka páskovaného. Rozdělení bylo provedeno až v roce 1996.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Vhodné prostředí pro kněžíky páskované jsou travnaté plochy s keři nebo okraje lesů. Obvykle se vyskytují v párech, výjimečně i v malých hejnech do pěti kusů. Stejně jako ostatní druhy z rodu Sporophila se živí hlavně semeny, pupeny a výjimečně i přezrálým ovocem. Hnízdění probíhá většinou od dubna do července, podobně jako u kněžíka proměnlivého. V této době samice postaví miskovité hnízdo na stromě nebo keři, kde později naklade 2 až 3 hnědě kropenatá vejce. Samci v této době nejsou agresivní, naopak, obecně platí, že samice jsou agresivnější, pokud se něco přiblíží k jejich hnízdu. Inkubace probíhá asi po dobu dvou týdnů a provádí ji samice, samec donáší potravu a hlídá.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wing-barred seedeater na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]