Kluk (Šumavské podhůří)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kluk
Kluk
Kluk a městys Křemže při pohledu z jihu

Vrchol 740,6 m n. m.
Prominence 153 m ↓ SV od Nové vsi[1]
Izolace 5,4 km → Kleť
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Šumavské podhůří / Prachatická hornatina / Buglatská vrchovina / Klucká vrchovina[2]
Souřadnice 48°55′27″ s. š., 14°19′47″ v. d.
Kluk
Fire.svg
Kluk
Typ ultrakopec
Hornina granulit
Povodí Vltava

Kluk s nadmořskou výškou 741 m n. m. je hora v Prachatické hornatině, která je součástí Šumavského podhůří. Leží 12 km jihozápadně od Českých Budějovic, v katastrálním území Slavče. Je sedmým nejvyšším vrcholem okresu České Budějovice.

Na vrcholu se tyčí mohutná granulitová skála, z níž se otevírají výhledy směrem na západ a jihozápad. Na skále je malý železný kříž. Severně od vrcholu stojí vysílač.[3]

Pověsti[editovat | editovat zdroj]

Jméno hory je vysvětlováno různými pověstmi, v nichž vystupuje malý chlapec − kluk. Podle jedné z verzí je vrcholová skála zkamenělým chlapcem, jehož proklel sedlák z Habří za to, že chlapec při orání pole najel na kámen. Jiná verze hovoří o strážném duchu kraje sídlícím v hoře, který se zjevuje jako bytost podobná malému chlapci a až bude nejhůře, přijde tento duch na pomoc.[4] Kdysi se prý v chlapecké podobě osobně zjevil rytíři Smilovi z Křemže. Tento duch se vyznačuje neobyčejnou silou, a když se rozzlobí, dokáže rozpoutat smrtonosnou bouři a vichřici. Což může souviset se staročeským významem jména Kluk, které označovalo holé, stromů a porostů zbavené místo v lesích (vyklučené). Kluk tedy mohl být ten, kdo „klučí lesy“, čili rozpoutává vichřice a způsobuje vývraty. Většinou ale duch pospává v nitru hory. Až zazní signál k poslední bitvě, probudí se i Kluk, vytrhne ze země staletý dub i s kořeny, hodí si ho jako kyj přes rameno a vydá se na pomoc.[5]

Cesty na vrchol[editovat | editovat zdroj]

Vrchol

Na vrchol vede červená hřebenová stezka z Českých Chalup (10 km). Na rozcestí těsně pod vrcholem pak vede zelená turistická značka ze Slavče (1,5 km) a ze Mříče (2,5 km).

Přes vrchol Kluku vedou rovněž trasy dvou běžeckých závodů. Od roku 2000 se každoročně 30. prosince koná závod KleKluLi (z Českého Krumlova přes Kleť a Kluk do Litvínovic). Trasa dlouhá dvacet sedm a půl kilometru vede většinou přírodními, ale také silničními úseky přes nejvyšší vrchol Blanského lesa, Kleť, dále po zelené turistické značce do Holubova, odtud přes horu Kluk, obce Slavče, Hradce, rozcestí u Lipí, rozcestí u Kaliště až do Litvínovic. Organizátorem a zakladatelem závodu je Roman Medek z Litvínovic.[6] Druhým závodem je od roku 2013 Silvestrovský běh na Kluka a zpět, trasa začíná ve Slavči a je dlouhá 3,6 kilometru, organizátorem je Fitness 14 z Českých Budějovic.[7]

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Rozhled z vrcholu Kluku oceňoval ve svém díle Země zamyšlená básník a spisovatel Ladislav Stehlík: „...kdo zteče skalnatý vrchol, je odměněn širokým rozhledem na netolickou stranu i do budějovických luk, a věřte, že je to krása, která věru stojí za podívanou.“[8] Směrem k jihu a západu se mezi stromy otevírá výhled na protilehlý hřeben Blanského lesa s Kletí a Bulovým, za nímž vyčnívají vzdálenější šumavské vrcholy Knížecí stolec, Chlum, Boubín, Bobík či Libín.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha : Kartografie, 2006. ISBN 80-7011-913-6.  
  3. CUKR, Jiří. Okolí Českých Budějovic. České Budějovice : Bohumír Němec - Veduta, 2011. ISBN 978-80-86829-66-1. Kapitola 3. Křemže a okolí, s. 119.  
  4. Vrch Kluk [online]. Místní akční skupina Blanský les – Netolicko o.p.s.. Dostupné online.  
  5. DVOŘÁK, Otomar. Brány sidhe - tajemství zakletých hor [online]. 15.12.2014, [cit. 2015-11-27]. [otomar-knihy.webnode.cz Dostupné online].  
  6. MAJER, Josef. Klekluli je pro zkušené. Běžci vyrazí z Krumlova a zdolají Kleť i Kluka. IDNES.cz [online]. 29.12.2014. Dostupné online.  
  7. Silvestrovský běh s Fitness 14 se koná podruhé. budejckadrbna.cz [online]. 30.12.2014. Dostupné online.  
  8. STEHLÍK, Ladislav. Země zamyšlená. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online. Kapitola K metropoli kraje.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]