Ključevský masiv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ključevský masiv
Erupce Ključevské z paluby ISS. Rovněž jsou vidět (zleva do prava): Uškovskij, Bezymjannyj, Tolbačik, Zimina a Bolšaja Udina.
Erupce Ključevské z paluby ISS. Rovněž jsou vidět (zleva do prava): Uškovskij, Bezymjannyj, Tolbačik, Zimina a Bolšaja Udina.

Nejvyšší bod 4 750 m n. m. (Ključevskaja)

Sousední
jednotky
Východokamčatský hřbet

Světadíl Asie
Stát RuskoRusko Rusko
Ključevský masiv
Ključevský masiv
Pohoří na mapě Kamčatského kraje
Povodí Kamčatka
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ključevský masiv (rusky Ключевская группа вулканов) je sopečná oblast ležící ve středokamčatské tektonické depresi na poloostrově Kamčatka[1] západně od Východokamčatského hřbetu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Masiv patří z geologického hlediska k východnímu vulkanickému pásmu, který je součástí ohnivého kruhu. Jde o největší skupinu sopek v Rusku. Její celková rozloha dosahuje 6 500 km².

Pohoří leží ve střední části poloostrova na dolním toku řeky Kamčatka u jejího ohybu na východ. Na jeho úbočí pramení řeky Pravyj Tolbačik, Levyj Tolbačik, Suchaja Chapica a Studěnoj.

Kromě sopečných vrcholů se zde nachází okolo 400 povrchových vulkanických jevů.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Masiv má 14 vrcholů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ФЕДОТОВ, С.А; ЖАРИНОВ, Н.А; ГОНТОВАЯ, Л.И. Магматическая питающая система Ключевской группы вулканов по данным об ее извержениях, деформациях, землетрясениях и сейсмотомографии [online]. Petropavlovsk-Kamčatskij: Ústav vulkanologie a seismologie [cit. 2014-04-21]. Dostupné online. (rusky) 
  • ЕРМАКОВ, В.А. Тектоника и вулканотектоника Ключевской группы вулканов [online]. Moskva: Ústav fyziky Země Ruské akademie věd [cit. 2014-04-21]. Dostupné online. (rusky) 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ключевская группа вулканов na ruské Wikipedii.

  1. ТИХОМИРОВА, Светлана. ДЕПРЕССИЯ ВУЛКАНО-ТЕКТОНИЧЕСКАЯ [online]. ГЕОНООСФЕРА (GEO-NOOSPHERE), 2012 [cit. 2014-04-21]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]