Kleomenés II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kleomenes II.
Narození4. století př. n. l.
Úmrtí309 př. n. l.
Povolánívládce
DětiAkrotatos
Cleonymus
RodičeKleombrotos I.
PříbuzníAgésipolis II. (sourozenec)
Areus I. (vnuk)
Funkcespartský král
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Kleomenes II. nebo Kleomenés II. (starořecky Κλεομένης) byl král Sparty od roku 369 před Kr. do roku 309 před Kr. Pocházel z královské rodiny Agiovcoů. Jeho spolukráli z královského rodu Eurypontovců byly Archidamos III. (360 - 338 před Kr.), Agis III. (338 - 331 před Kr.) a Eudamidas I. (331 - 305 před Kr.)

Na trůn nastoupil po svém bratrovi Agésipolovi, který zemřel bezdětný. Králem se stal v době, kdy hegemonie Sparty v Řecku byla už jen vzpomínkou. Tuto pozici si výboji postupně vydobyla Makedonie. Po bitvě u Chaironei se Makedonie v čele s králem Filipem II. Stala pánem Řecka. O rok na svolaném kongresu v Korintu při účasti všech řeckých států (s výjimkou Sparty) vyhlásili program obecného uspořádání poměrů. Řecké státy si na návrh Makedonie vytvořili volnou federaci a zachovaly si úplnou nezávislost ve věcech vnitřních. Ještě v témže roce na druhém zasedání souhlasili s návrhem krále Filipa na společnou vojenskou výpravu proti Persii. Král Filip II. byl zanedlouho zavražděn a úloha vedení vojenské výpravy proti Peršanům připadla jeho synovi Alexandrovi. Řecké vojsko se na výpravu vydalo v roce 334 před Kr.

Není známo o žádných aktivitách krále Kleomena v těchto časech ani během jeho dlouhého panování, ale je známo, že Sparta se zpočátku držela stranou, ale v roce 331 před Kr. Využila Alexandrovu nepřítomnost a povstala proti rostoucímu vlivu makedonské moci. Od Peršanů dostali finanční pomoc, čímž měli i vojenskou podporu řeckých žoldáků. K rozhodujícímu střetnutí protivníků došlo u města Megalopolis. Podle popisu starořeckého historika Diodóra Sicilského to byla velmi krvavá bitva. Přestože měl nepřítel početní převahu, Sparťané, kterým velel Kleomenov spolukráľ Agis, bojovali zuřivě a dlouho udržovali své postavení, ale nakonec podlehli. V bitvě padlo 6 000 Sparťanů i s králem Agidem, který zemřel hrdinskou smrtí. Naděje Sparty o obnovení svého mocenského postavení tím skončili a Sparta byla nucena uzavřít mír.

Kleomenes vládl dlouhých šedesát let. Měl dva syny Akrotata a Kleonyma. Když v roce 309 před Kr. Zemřel Gerúsia po sporu s Eforie rozhodla, že jeho nástupcem se stane Areus syn jeho staršího už nebohého syna Akrotata.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kleomenes II. na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Diodoros Sicilský: Bibliotheca historia
  • Pausanias: Periégésis TES Hellados
  • Vojtěch Zamarovský: Řecký zázrak