Přeskočit na obsah

Kleobis a Bitón

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sochy Kleobis a Biton byly vyrobeny Polymidem z Argu

Kleobis a Bitón (starořecky Κλέοβις, gen.: Κλεόβιδος; Βίτων, gen.: Βίτωνος) jsou jména dvou lidských bratrů, kteří vystupují v legendě vyprávěné Kroisovi (podle Hérodota). Jsou to také jména připisovaná dvěma archaickým řeckým sochám v životní velikosti (tzv. Kúros), které se nyní nachází v Archeologickém muzeu v Delfách. Sochy pochází z Argu a byly vytvořeny kolem roku 580 př. n. l., nalezeny však byly v Delfách.

Podle legendy byli Kleobis a Bitón narozeni v Argu a byli to synové Kýdippa, kněžky bohyně Héry. Kýdippa cestovala z Argu na slavnost uspořádanou k poctě bohyně Héry. Býci, kteří měli táhnout její vůz se nevrátili včas z pole, její synové se tedy zapřáhli místo nich a celou cestu ji táhli (8,3 km). Kýdippa byla potěšena jejich oddaností k ní a k její bohyni. Modlila se tedy k Héře, aby její syny obdarovala tím nejlepším darem, jaký může bůh smrtelníkovi dát. Bohyně zařídila, že bratři zemřeli hned po slavnosti ve spánku - dala jim tak dar poklidné smrti. Podle Hérodota, který tuto pověst popisuje, občané města Argos poté věnovali tento pár soch svatyni Apollóna v Delfách.[1]

Cleobis and Biton, by Nicolas Loir

V první knize Hérodota Historie Solón vypráví příběh Kleobise a Bitóna králi Kroisiovi jako příklad šťastně prožitého života. Hérodotos popisuje že lidé z Argu na jejich počest věnovali jejich sochy delfské svatyni. Delfské muzeum tedy prezentuje dvě totožné archaické Kúroi pod jmény Kleobis a Bitón, přestože není žádný přímý důkaz, který by tito sochy identifikoval s těmi zmíněnými Hérodotem. Nápisy na podstavci sochy identifikují jako Kleobise a Bitóna a také identifikují Polyméda z Argu jako sochaře, což je v takto raném umění velmi neobvyklé. Sochy byly vytvořeny v typicky peloponnéském stylu[2], masivní a svalnaté, ale nemají zobrazovat věrné podobizny bratrů, pokud tedy předpokládáme, že bratři existovali. Sochy jsou ideálním zobrazením maskuliní síly a piety.

  1. Soňka, J. Dějiny / Herodotos. Praha 2004.
  2. Rolley, Claude. La sculpture grecque. 1, Des origines au milieu du Ve siècle. Paris: Picard, 1994. 438 str. ISBN 2-7084-0448-2

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Jeffery, L.H. The local scripts of archaic greece: a study of the orgigin of the greek alphabet and its development from the eight to the fifth centuries B.C. Oxford 1963.
  • Rolley, C. La sculpture grecque. 1, Des origines au milieu du Ve siècle. Paris 1994.
  • Boardman, J. Greek Sculpture: the archaic period: a handbook. London 1999.
  • Graves, R. Řecké mýty I. Český Těšín.
  • Svoboda, L. Encyklopedie antiky. Praha 1973.
  • Soňka, J. Dějiny / Herodotos. Praha 2004.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]