Klaipėdský hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klaipėdský hrad
Klaipeda castle paving.jpg
Základní informace
Sloh gotika
Poloha
Adresa Klaipėda, LitvaLitva Litva
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klaipėdský hrad (litevsky Klaipėdos pilis) byl hrad poprvé postaven roku 1252 na popud magistra Livonského řádu Eberhardta von Seyna a kuršského biskupa Heinricha jako dřevěný v Klaipėdě.

Stavba trvala 2 měsíce a hrad byl nazván Memelburg.

První hrad byl dřevěný (již za jeho stavby napaden spojenými silami pohanských Žemaitů a Litevců), skládal se z hlavní stavby a dvou nádvoří, vše bylo obkrouženo hradními příkopy a hradbami. První mosty byly postaveny přes hradní příkopy ještě v roce 1252. Jako nesčíslněkrát po tom, byl hrad poničen, mimoto stál na levém břehu tehdejšího toku řeky Danė v místě bažinatém a nízko položeném. Proto byl na přelomu 1252 a 1253 na protějším (tehdy pravém, dnes se místo nachází na levém) břehu řeky položen základní kámen tentokrát již zděného hradu na umělém ostrově. Provizorní stavba - již začátkem roku 1253. S podhradím a městským ostrovem bylo postaveno ještě několik mostů. Nejméně jeden z nich byl tak vysoký, že do přístavu při hradu pod ním mohly proplout lodě. Dostavba na dostatečně pevný zděný hrad byla dokončena již koncem roku 1253. Není známo, zda v té době měl hrad hradní věž. Při něm již byly zárodky města. První kaplička (která se dochovala až do konce 18. století) byla v areálu hradu. Klaipėda (Memelburg) bylo nejstarší (německé) sídlo na území Východního Pruska (Královec byl založen až roku 1255).

Suchozemská cesta, vedoucí z Pruska do Livonsko, která vedla přes Kuršskou kosu a Klaipėdu až do Lipavy/Liepoje byla velmi důležitá, v dobách Livonského řádu nazývána "Pobřežní cesta". Nejdůležitější z úkolů klaipėdského Komtura bylo zajistit bezpečný průchod touto cestou.

Útoky na hrad[editovat | editovat zdroj]

V historických dokumentech jsou zaznamenány útoky (mezi lety 1252–1418) v letech: 1252, 1253, 1254, 1257, 1307, 1323, 1360, 1379, 1393, 1402, 1409 a 1418.

Roku 1360 požár zcela zničil hrad.

Roku 1379 byl opět i zděný hrad (spolu s městem) zničen spojenými žemaitsko-litevskými silami. Hrad byl opět obnovován; roku 1393 byla postavena hradní věž, na kterou ještě v témže roce Žemaité zaútočili a zbořili ji. Další mnohé snahy o obnovy a rozšíření hradu byly systematicky mařeny neustálými žemaitsko-litevskými útoky. Zcela ovládnout hrad a město se jim však nedařilo.

Roku 1399 byla započata generální rekonstrukce poničeného hradu, která byla dokončena roku 1409, ihned poté byl hrad opět napaden. Pro neustálé útoky a pokroky ve vývoji artilerie začal být hrad roku 1516 modernizován: byly navršeny vysoké náspy se strážními věžemi, roku 1546 byla postavena Veliká věž. Roku 1627 byl hrad opevněn bastiony, ale po dvou letech hrad poničili Švédové.


Klaipėdský hrad v roce 2006)
Klaipėdský hrad v roce 2006)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]