Klaipėdský hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klaipėdský hrad
Klaipeda castle paving.jpg
Poloha
Adresa Klaipėda, LitvaLitva Litva
Souřadnice
Klaipėdský hrad
Klaipėdský hrad
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klaipėdský hrad (litevsky Klaipėdos pilis) byl hrad poprvé postaven roku 1252 na popud magistra Livonského řádu Eberhardta von Seyna a kuršského biskupa Heinricha jako dřevěný v Klaipėdě.

Stavba trvala 2 měsíce a hrad byl nazván Memelburg.

První hrad byl dřevěný (již za jeho stavby napaden spojenými silami pohanských Žemaitů a Litevců), skládal se z hlavní stavby a dvou nádvoří, vše bylo obkrouženo hradními příkopy a hradbami. První mosty byly postaveny přes hradní příkopy ještě v roce 1252. Jako nesčíslněkrát po tom, byl hrad poničen, mimoto stál na levém břehu tehdejšího toku řeky Danė v místě bažinatém a nízko položeném. Proto byl na přelomu 1252 a 1253 na protějším (tehdy pravém, dnes se místo nachází na levém) břehu řeky položen základní kámen tentokrát již zděného hradu na umělém ostrově. Provizorní stavba - již začátkem roku 1253. S podhradím a městským ostrovem bylo postaveno ještě několik mostů. Nejméně jeden z nich byl tak vysoký, že do přístavu při hradu pod ním mohly proplout lodě. Dostavba na dostatečně pevný zděný hrad byla dokončena již koncem roku 1253. Není známo, zda v té době měl hrad hradní věž. Při něm již byly zárodky města. První kaplička (která se dochovala až do konce 18. století) byla v areálu hradu. Klaipėda (Memelburg) bylo nejstarší (německé) sídlo na území Východního Pruska (Královec byl založen až roku 1255).

Suchozemská cesta, vedoucí z Pruska do Livonsko, která vedla přes Kuršskou kosu a Klaipėdu až do Lipavy/Liepoje byla velmi důležitá, v dobách Livonského řádu nazývána "Pobřežní cesta". Nejdůležitější z úkolů klaipėdského Komtura bylo zajistit bezpečný průchod touto cestou.

Útoky na hrad[editovat | editovat zdroj]

V historických dokumentech jsou zaznamenány útoky (mezi lety 1252–1418) v letech: 1252, 1253, 1254, 1257, 1307, 1323, 1360, 1379, 1393, 1402, 1409 a 1418.

Roku 1360 požár zcela zničil hrad.

Roku 1379 byl opět i zděný hrad (spolu s městem) zničen spojenými žemaitsko-litevskými silami. Hrad byl opět obnovován; roku 1393 byla postavena hradní věž, na kterou ještě v témže roce Žemaité zaútočili a zbořili ji. Další mnohé snahy o obnovy a rozšíření hradu byly systematicky mařeny neustálými žemaitsko-litevskými útoky. Zcela ovládnout hrad a město se jim však nedařilo.

Roku 1399 byla započata generální rekonstrukce poničeného hradu, která byla dokončena roku 1409, ihned poté byl hrad opět napaden. Pro neustálé útoky a pokroky ve vývoji artilerie začal být hrad roku 1516 modernizován: byly navršeny vysoké náspy se strážními věžemi, roku 1546 byla postavena Veliká věž. Roku 1627 byl hrad opevněn bastiony, ale po dvou letech hrad poničili Švédové.


Klaipėdský hrad v roce 2006)
Klaipėdský hrad v roce 2006)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]