Klínovec (rozhledna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klínovec
Rozhledna na Klínovci (v pozadí hotel)
Rozhledna na Klínovci (v pozadí hotel)
Základní informace
Konstrukce rozhlednyKamenná rozhledna
Kóta paty rozhledny1244 m n. m.
Rok vzniku1884
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajKarlovarský kraj
Souřadnice
Technické informace
Výška stavby17 m
Počet schodů66
Stavpřístupná
Poznámka
turistická známka č. 70
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klínovec je rozhledna při severovýchodním okraji katastrálního území města Jáchymova v Karlovarském kraji. Rozhledna stojí na stejnojmenném vrcholu (1244 m n. m) Krušných hor ve vzdálenosti 4 km od města Boží Dar. Jedná se o nejvýše položenou rozhlednu Krušných hor a pátou nejvýše položenou[zdroj?] rozhlednu v Česku. Horský hotel Klínovec s rozhlednou byl zapsán dne 12. května 1992 pod číslem 29322/4-4765 na ústřední seznam kulturních památek České republiky.[1]

Historie rozhledny[editovat | editovat zdroj]

V roce 1817 postavilo město Jáchymov na vrcholu vyhlídkovou věž, která v roce 1868 shořela. Tuto první vyhlídkovou věž navštěvovali často i lázeňští hosté z Karlových Varů, odkud přijížděli kočáry taženými koňmi. V roce 1883 začal krušnohorský spolek z Jáchymova se stavbou kamenné rozhledny. Ta byla v srpnu následujícího roku pod názvem „Kaiser-Franz-Josephs-Turm“ slavnostně otevřena. Věž vysoká 24 metrů stojí na vrcholu dodnes, je však ve špatném technickém stavu a je i s hotelem v současné době v rekonstrukci. Na její vrchol vedlo 75 schodů.[zdroj?] Počet návštěvníků rychle vzrůstal a například v roce 1885 vrchol navštívilo 6000 lidí,[2] z toho však jen 4623 vystoupilo na věž, důvodem, jak popsal jeden ze současníků, byla především fyzická náročnost výstupu a velmi úzký prostor schodiště.

Kvůli silnému větru panujícímu téměř celoročně byla vrchní plošina rozhledny zastřešena, od roku 1888 ji kryla skleněná střecha. Vstupné v té době bylo 10 krejcarů. S rozvojem turistiky bylo rozhodnuto o přístavbě sloužící k ubytování. Ta byla otevřena 18. srpna 1893. V provozu byla každoročně od 1. května do 30. září a mimo provizorního ubytování pro deset osob poskytovala i teplá a studená jídla. Spolu s přístavbou to byla zřízena i stáj pro osm koní.

K červnu 1897 byla na Klínovci zřízena i poštovní stanice, která za první léto provozu odeslala do Božího Daru přes 7 000 zásilek. V roce 1907 byla přistavěna ještě jedna budova s prostornou halou se stylovým kazetovým stropem, zobrazujícím znaky českých krušnohorských měst. K příležitosti jubilejní výstavy pořádané na počest císaře Františka Josefa I. v ní byly vystaveny průmyslové a řemeslné výrobky z českého krušnohoří.

Vysílač Klínovec v únoru 2007

Před vypuknutím první světové války byl hotel rozšířen a přistavěno bylo další patro. Současně byla dřívější stáj přestavěna na další ubytovací prostory a celý komplex byl opláštěn dřevem, které se na něm dochovalo dodnes. V roce 1913 měl hotel 40 ubytovacích místností pro 80 lidí. Vedle stájí pro 35 koní zde byly i garáže pro automobily.

Sjezdovky na severních svazích (pohled z Háje u Loučné)

Se vznikem Československa, ke kterému území připadlo, zmizela i dvojjazyčnost v názvu hory, nejprve byl vybrán a používal se název Klín. V druhé polovině dvacátých let se název ustálil na dnešní Klínovec.

Dříve byla na vrcholu i meteorologická stanice. Počet turistů prudce vzrůstal zejména díky výstavbě silnice přímo na vrchol a také proto, že z Karlových Varů sem pravidelně jezdil autobus. Koncem dvacátých let byl komplex opět rozšířen a počet lůžek se zvýšil na 100.

Na počátku 21. století[editovat | editovat zdroj]

Původně se plánovala rozsáhlá rekonstrukce v letech 2004–2008, ale nedošlo k ní kvůli nedostatku financí. Obec Boží Dar (firma Služby Boží Dar), která objekt v roce 2003 koupila, získala v roce 2010 dotaci 1 milion euro. Při snahách o rekonstrukci se přišlo na fakt, že zdivo je v havariním stavu a rekonstrukce postrádá smyslu. Věž byla po částech rozebrána a znovu postavena s využitím původního materiálu pouze s nejnutnějším doplněním. Rozhledna byla slavnostně znovuotevřena 28. 10. 2013 v 11:00.[3] Stav ostatních objektů horského hotelu je havarijní.[1] Za příznivého počasí je rozhledna otevřena denně od 9 do 17 hodin.

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Fichtelberg s rozhlednou, Krušné hory, Děčínský Sněžník, České středohoří, Doupovské hory , Tepelská vrchovina, Slavkovský les

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Horský hotel Klínovec [online]. Národní památkový ústav [cit. 2019-01-13]. Dostupné online. 
  2. BINTEROVÁ, Zdena. Loučná. Památky, příroda, život. 1994, roč. 26, čís. 1, s. 25–26. ISSN 0231-5076. 
  3. http://www.bozi-dar.eu/cz/kalendar-akci/znovuotevreni-rozhledny-na-klinovci-142 Znovuotevření rozhledny na Klínovci

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]