Klínovec (rozhledna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klínovec
Rozhledna na Klínovci (v pozadí hotel)
Rozhledna na Klínovci (v pozadí hotel)
Základní informace
Konstrukce rozhledny Kamenná rozhledna
Kóta paty rozhledny 1244 m n. m.
Rok vzniku 1884
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Karlovarský kraj
Souřadnice
Technické informace
Výška stavby 17 m
Počet schodů 66
Stav přístupná
Poznámka
turistická známka č. 70
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klínovec je rozhledna při severovýchodním okraji katastrálního území města Jáchymova v Karlovarském kraji. Rozhledna stojí na stejnojmenném vrcholu (1244 m n. m) Krušných hor ve vzdálenosti 4 km od města Boží Dar. Jedná se o nejvýše položenou rozhlednu Krušných hor a pátou nejvýše položenou[zdroj?] rozhlednu v Česku. Horský hotel Klínovec s rozhlednou byl zapsán dne 12. května 1992 pod číslem 29322/4-4765 na ústřední seznam kulturních památek České republiky.[1]

Historie rozhledny[editovat | editovat zdroj]

V roce 1817 postavilo město Jáchymov na vrcholu vyhlídkovou věž, která v roce 1868 shořela. Tuto první vyhlídkovou věž navštěvovali často i lázeňští hosté z Karlových Varů, odkud přijížděli kočáry taženými koňmi. V roce 1883 začal krušnohorský spolek z Jáchymova se stavbou kamenné rozhledny. Ta byla v srpnu následujícího roku pod názvem „Kaiser-Franz-Josephs-Turm“ slavnostně otevřena. Věž vysoká 24 metrů stojí na vrcholu dodnes, je však ve špatném technickém stavu a je i s hotelem v současné době v rekonstrukci. Na její vrchol vedlo 75 schodů.[zdroj?] Počet návštěvníků rychle vzrůstal a například v roce 1885 vrchol navštívilo 6000 lidí,[2] z toho však jen 4623 vystoupilo na věž, důvodem, jak popsal jeden ze současníků, byla především fyzická náročnost výstupu a velmi úzký prostor schodiště.

Kvůli silnému větru panujícímu téměř celoročně byla vrchní plošina rozhledny zastřešena, od roku 1888 ji kryla skleněná střecha. Vstupné v té době bylo 10 krejcarů. S rozvojem turistiky bylo rozhodnuto o přístavbě sloužící k ubytování. Ta byla otevřena 18. srpna 1893. V provozu byla každoročně od 1. května do 30. září a mimo provizorního ubytování pro deset osob poskytovala i teplá a studená jídla. Spolu s přístavbou to byla zřízena i stáj pro osm koní.

K červnu 1897 byla na Klínovci zřízena i poštovní stanice, která za první léto provozu odeslala do Božího Daru přes 7 000 zásilek. V roce 1907 byla přistavěna ještě jedna budova s prostornou halou se stylovým kazetovým stropem, zobrazujícím znaky českých krušnohorských měst. K příležitosti jubilejní výstavy pořádané na počest císaře Františka Josefa I. v ní byly vystaveny průmyslové a řemeslné výrobky z českého krušnohoří.

Vysílač v únoru 2007

Před vypuknutím první světové války byl hotel rozšířen a přistavěno bylo další patro. Současně byla dřívější stáj přestavěna na další ubytovací prostory a celý komplex byl opláštěn dřevem, které se na něm dochovalo dodnes. V roce 1913 měl hotel 40 ubytovacích místností pro 80 lidí. Vedle stájí pro 35 koní zde byly i garáže pro automobily.

Sjezdovky na severních svazích (pohled z Háje u Loučné)

Se vznikem Československa, ke kterému území připadlo, zmizela i dvojjazyčnost v názvu hory, nejprve byl vybrán a používal se název Klín. V druhé polovině dvacátých let se název ustálil na dnešní Klínovec.

Dříve byla na vrcholu i meteorologická stanice. Počet turistů prudce vzrůstal zejména díky výstavbě silnice přímo na vrchol a také proto, že z Karlových Varů sem pravidelně jezdil autobus. Koncem dvacátých let byl komplex opět rozšířen a počet lůžek se zvýšil na 100.

Na počátku 21. století[editovat | editovat zdroj]

Původně se plánovala rozsáhlá rekonstrukce v letech 2004–2008, ale nedošlo k ní kvůli nedostatku financí. Obec Boží Dar (firma Služby Boží Dar), která objekt v roce 2003 koupila, získala v roce 2010 dotaci 1 milion euro. Při snahách o rekonstrukci se přišlo na fakt, že zdivo je v havariním stavu a rekonstrukce postrádá smyslu. Věž byla po částech rozebrána a znovu postavena s využitím původního materiálu pouze s nejnutnějším doplněním. Rozhledna byla slavnostně znovuotevřena 28. 10. 2013 v 11:00.[3] Stav ostatních objektů horského hotelu je havarijní.[1] Za příznivého počasí je rozhledna otevřena denně od 9 do 17 hodin.

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Fichtelberg s rozhlednou, Krušné hory, Děčínský Sněžník, České středohoří, Doupovské hory , Tepelská vrchovina, Slavkovský les

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Horský hotel Klínovec [online]. Národní památkový ústav [cit. 2019-01-13]. Dostupné online. 
  2. BINTEROVÁ, Zdena. Loučná. Památky, příroda, život. 1994, roč. 26, čís. 1, s. 25–26. ISSN 0231-5076. 
  3. http://www.bozi-dar.eu/cz/kalendar-akci/znovuotevreni-rozhledny-na-klinovci-142 Znovuotevření rozhledny na Klínovci

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]