Klášter svatého Klimenta a Pantelejmona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Klášter svatého Klimenta a Pantelejmona
Základní informace
Slohbyzantská architektura
ArchitektKliment Ochridský
Výstavba10. srpna 2002
Poloha
AdresaOchrid, Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na klášter spolu s přilehlými vykopávkami

Klášter svatého Klimenta a Pantelejmona stojící v Ochridu v Severní Makedonii je monastýr Makedonské pravoslavné církve.

Klášter je považován za místo působení prvních studentů Cyrila a Metoděje pod vedením svatého Klimenta. Na tomto místě se pravděpodobně první bulharští žáci ve středověku učili novému písmu určenému církevní staroslověnštiněhlaholici. Celý objekt je významnou makedonskou kulturní památkou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klášter byl pravděpodobně založen v době Klimentova příchodu do oblasti Ochridu (na žádost bulharského knížete Borise I.) na místě původního kostela, jenž zde byl obnoven. Svatý Kliment nebyl s tímto kostelem spokojen, a proto postavil na základech starší stavby budovu novou a zasvětil jí svatému Pantelejmonovi. Svatý Kliment využíval nově založený klášter jako školu pro učení nového druhu písma založeného na hlaholici – cyrilici. Kliment osobně postavil uvnitř klášteru kryptu, v níž byl po své smrti roku 916 pochován a kde jeho hrob existuje dodnes.

Koncem 15. století přeměnili osmanští Turci klášter na mešitu, ale během 16. století bylo umožněno zničeným kostelům a klášterům, aby byly znovu obnoveny, a jedním z nich byl i klášter svatého Klimenta. Klášterní komplex byl znovu poškozen někdy na přelomu 16. a 17. století, přičemž opět zde Turci postavili mešitu, které vydržela až do současnosti. V poslední době byly budovy kláštera znovu rekonstruovány – poslední restaurační práce skončily v srpnu roku 2002. Klášter se nachází na ploše lokality světového dědictví UNESCO Přírodní a kulturní dědictví occhridského regionu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Saint Panteleimon, Ohrid na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]