Klášter augustiniánů (Vrchlabí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Augustiniánský klášter ve Vrchlabí
Augustiniánský klášter ve Vrchlabí, pohled od hřbitova
Augustiniánský klášter ve Vrchlabí, pohled od hřbitova
Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Kraj Královéhradecký kraj
Místo Vrchlabí
Souřadnice
Kód památky 36468/6-3731 (PkMnMISSezObr)
Řád obutých augustiniánů
Založení 1705
Zrušení 1950
Znak NewOSAlogo.png

Klášter augustiniánů ve Vrchlabí je kompex barokních budov, založený v roce 1705. Areál se nachází na adrese Husova 213 v blízkosti hřbitova ve Vrchlabí, a v současné době v něm sídlí vrchlabské Krkonošské muzeum. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klášter ze zahrad
Klášterní zahrada
Klášterní kostel sv. Augustina
Interiér kostela

Klášter ve Vrchlabí byl založen v roce 1705 hrabětem Maxmiliánem Františkem Felixem z Morzinu, a byli do něj povoláni řeholníci augustiniánského řádu, inaugurace augustiniánů do kláštera proběhla 28. srpna 1714 na svátek sv. Augustina. Stavba byla budována stavitelem Matyášem AueremRakouska. V roce 1712 začala stavba konventního kostela, zasvěceného svatému Augustinovi. Od roku 1760 v areálu kláštera provozovali řeholníci lékárnu. V roce 1881 byla založena klášterní knihovna. V roce 1895 areál vyhořel, zcela obnoven byl až v roce 1904.

Od roku 1941 mělo celé jedno patro pronajaté Krkonošské muzeum pro své sbírky a expozice – nelze vyloučit, že nastěhování muzea v době druhé světové války bylo součástí úředně posvěceného útisku řeholníků, jejichž páter Johann Fischer byl zatčen Gestapem, zbaven svěcení a poslán na frontu. Poté, co roku 1950 byli augustiniáni v rámci Akce K definitivně vyhnáni, připadly muzeu všechny budovy. Správa muzea provedla řadu necitlivých zásahů, které ustaly až převodem muzea pod Správu KRNAP v roce 1966. Muzeum však nebylo jediným uživatelem, například sklepních prostor využíval státní statek k uskladněné brambor, a to dokonce v přímém sousedství hrobek. O rok později postihla budovy stavební havárie, kdy masa sněhu sjela ze střechy kostela na střechu konventu a významně ji poškodila. Budovy byly pro veřejnost uzavřeny a začala postupná, důkladná, nicméně nijak rychlá rekonstrukce: muzeum se pro veřejnost zčásti otevřelo teprve v roce 1978 a jako poslední byl koncem 80. let opraven klášterní kostel.

V rámci církevních restitucí byl klášter vrácen řádu už v roce 1991, ten jej však vzápětí prodal dosavadnímu uživateli, tj. Správě KRNAP. V budovách kláštera tedy dnes sídlí Krkonošské muzeum Vrchlabí, klášterní kostel slouží zejména pro koncerty, bohoslužby se zde konají velmi zřídka.

Hudba a umění[editovat | editovat zdroj]

V klášterním kostele na kůru se nacházejí varhany firmy Gebrüder Rieger Jägerndorf, op. 666 z roku 1898, postavené po požáru kostela v roce 1895. V presbytáři kostela byly v roce 2008 postaveny zrekonstruované dvoumanuálové varhany Amanda Hanische z roku 1872.

Varhaníkem v klášterním kostele je Radek Hanuš.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Klášterní kostel sv. Augustina je v majetku města Vrchlabí a je využíván jako obřadní a koncertní síň. Konvent vlastní Správa Krkonošského národního parku a je v něm umístěno Krkonošské muzeum s expozicí Kámen a život a Člověk a hory.

Morzinská hrobka[editovat | editovat zdroj]

V klášterním kostele se nachází rodová hrobka hraběcího rodu Morzinů. V rodové hrobce je pochován také veliký mecenáš umění, a především hudby, Václav z Morzinu, jemuž italský skladatel Antonio Vivaldi dedikoval některé skladby, zejména však jeho Il cimento dell'armonia e dell'inventione, op. 8, jež obsahuje i slavné koncerty Čtvero ročních dob.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav, [cit. 2013-03-14]. Katalogové číslo 148327 : Klášter augustiniánů. Památkový katalog. MonumNet: [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ: [2].  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]