Klášter a kostel svatého Petra a Pavla (Nitra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter a kostel svatého Petra a Pavla
Kostel svatého Petra a Pavla
Kostel svatého Petra a Pavla
Místo
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel a klášter svatého Petra a Pavla se nachází v bezprostřední blízkosti Nitranské galerie. Komplex tvoří souvislou zástavbu ohraničující prostorné náměstí Horního města.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Původně renesanční jednolodní kostel zasvětili sv. Petrovi a Pavlovi. Věž byla přistavěna až v roce 1732, protože v době vzniku kostely žebravých řádů neměly věž. Ze západní strany kostela dal přistavět nitranský biskup Juraj Pohronec-Slepčiansky čtyři kaple. Nad kaple postavili oratoř, která je propojena s chórem. Později byl kostel upraven v barokním slohu. Stěny kostela a kaplí zdobí 33 reliéfních vypouklých plastik z dubového dřeva znázorňujících ucelený cyklus výjevů ze života zakladatele řádu sv. Františka[1]. Tvůrcem uměleckého díla byl František Xaver Seegen. Hlavní oltář znázorňuje obraz apoštolů sv. Petra a Pavla. Kamenný reliéf apoštolů Petra a Pavla zazdili do vnější fasády. Klášter přiléhá ke kostelu ze severovýchodní strany a je s ním spojen křížovou chodbou.

Řehole menších bratrů[editovat | editovat zdroj]

Po vysvěcení kostela nitranským biskupem Jakubem odevzdal ho do užívání řehole menších bratří – známých jako františkáni. Po požárech a více útocích se rozhodli františkáni kostel i klášter opustit a odešli do Bratislavy. Františkány přivedl zpět do města biskup Ján Telegdy, aby mu pomohli vyhnat z města kalvinisty a protestanty. Biskup jim dal postavit ve městě klášter a kostel. Kostel se změnil během turecké okupace na muslimskou modlitebnu, která nesla jméno sultánovy matky. Po opětovném vypálení františkánského klášterního komplexu a dalších domů tureckými vojsky tentokrát mniši neopustili město a klášter. Mniši se spolupodíleli na jeho obnově, která trvala až do 18. století.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kláštor a Kostol svätých Petra a Pavla (Nitra, Horné Mesto) na slovenské Wikipedii.

  1. Dejiny farského chrámu sv. Petra a sv. Pavla a priľahlého kláštora [online]. Farnosť Nitra Horné mesto [cit. 2016-02-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-23. (slovensky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VALENT, Štefan.Nitra (Turistický průvodce). Banská Bystrica: AB-ART Press, 1992.ISBN 978-80-900433-1-2. S. 8.
  • Lacika, Ján. Poznáváme Slovensko, Nitra a okolí. Bratislava: DAJAMA, 2003.ISBN 80-88975-53-0. S. 55. – 56.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]