Klášter Vardzia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vardzia
ვარძია
Jeskynní město Vardzia
Jeskynní město Vardzia
Lokalita
StátGruzieGruzie Gruzie
KrajSamcche-Džavachetie
Místookres Aspindza
Souřadnice
Vardzia
Vardzia
Základní informace
ZakladatelTamara Gruzínská
Založení12. století
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vardzia (gruzínsky ვარძია) je jeskynní klášterní město západně od města Achalkalaki v kraji (mchare) Samcche-Džavachetie, okrese Aspindza. Město bylo vybudováno na levém břehu řeky Kury v Malém Kavkazu na jihu Gruzie ve 12. století ve stěně hory Erušetu.

Pod skalním městem, v údolí řeky Kury, se nachází tradiční sirné lázně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavebníkem byl gruzínský král Jiří III. (gruzínsky Giorgi III., გიორგი III; † 27. března 1184) - Bagration. Město chtěl zřídit jako hraniční pevnost proti nájezdům Turků a Peršanů. Jeho dcera, královna Tamara Gruzínská, stavbu dokončila a zřídila v ní klášter. Za válečného konfliktu se seldžuckými Turky zde sama žila v letech 11931195 i se svým dvorem.

Vardzia byla vytesána do skalní stěny vyčnívající v délce asi 500 metrů do obloukovitého údolí řeky Kury. Stavitelé přitom využívali skalních výstupků a zákoutí k vyhloubení hlubokých jeskyní, které mezi sebou spojovali tunely, schodišti, terasami a galeriemi. Původně bylo pro obyvatele zřízeno na 3000 bytů v až sedmi patrech, které mohly poskytnout bydlení až pro 50 tisíc lidí. Každý byt sestával ze tří místností. Kromě bytů zde byla i pokladnice, kostel, knihovna, pekárny, stáje a koupací nádrže. Voda byla rozvedena keramickým potrubím.

Po zemětřeseních je dnes zachováno ještě 750 místností na ploše 900 m². Hlavní turistickou atrakcí je klášterní kostel se sloupovým portálem, velký sál s valenou klenbou, apsidou a nartexem, který je vyzdoben barevnými freskami ztvárňujícími mimo jiné i krále Jiřího III. a královnu Tamaru. Ještě dnes zde žije několik mnichů, kteří tu působí jako průvodci návštěvníků.

Celkový pohled na skalní město

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Isolda Tschitschinadse: Die Malerei von Wardsia. In: Georgica. Bd. 12 (1989)
  • K. N. Melitaurii: Vardzia. Sabchota Sakartvelo, Tbilisi 1963
  • Givi Gaprindashvili: Vardzia: History, architecture, wall painting, applied arts. Aurora Art, Leningrad 1975

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]