Klášter Santa Clara (Funchal)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter Santa Clara (Funchal)
Sv. Klára-vstup do zahrad.JPG
Lokalita
Stát PortugalskoPortugalsko Portugalsko
Místo São Pedro
Souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Svaté Kláry (Santa Clara) ve Funchalu je ženský klášter františkánského řádu. Založil jej koncem 15. století nejstarší syn objevitele Madeiry Zarca a v pořadí druhý kapitán funchalské kapitánie João Gonçalves da Câmara. Stavba začala roku 1492 kolem malé kaple Nossa Senhora da Conceição, která byla podstatně zvětšena. Stavba kláštera trvala do roku 1497.

Nádvoří kláštera Santa Clara.

Klášter hrál značnou společenskou roli jako bezpečné útočiště neprovdaných šlechtičen před svatbou. Byl i doživotním útočištěm šlechtických vdov. Po celých 500 let své existence zůstal ženským klášterem františkánského řádu.

Pohled na jádro Funchalu z pevnosti Fortaleza do Pico. V popředí věž kostela Sv. Kláry. Zcela vpravo špičatá věž katedrály Sé.
Vstup do zahrad kláštera Sv. Kláry.

Během století byl klášter několikrát přebudováván. Roku 1917 byl poškozen palbou z německých lodí. Dnes se řeholnice starají o hospodářství kláštera a jeho zahrady. Klášter provozuje mateřskou školku. Řeholnice pracují jako průvodkyně klášterem.

V hlavním kostele kláštera před hlavním oltářem pod dřevěnou podlahou je gotická hrobka z 15. století. V ní je pohřben João Gonçalves Zarco, jeho žena a jejich nejstarší dcera, která byla první matkou představenou tohoto kláštera. Za vstupem do kostela je další hrobka, obsahující pozůstatky další Zarcovy dcery a jejího manžela. V klášteře jsou na jiných místech pochováni Zarcovi vnuci.

K zajímavostem výzdoby hlavního kostela patří stříbrná modlitebna a výzdoba stěn lodi kachličkami azulejos z 18. století. Jejich typický vzor je nazýván vzorem Santa Clara.