Klášter Saint-Michel de Cuxa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rajský dvůr kláštera Saint-Michel de Cuxa
Detail hlavice sloupu křížové chodby

Klášter Saint-Michel de Cuxa je benediktinský klášter u francouzské vsi Codalet v regionu Pyrénées-Orientales. Velká část architektonických prvků je dnes deponována v Metropolitním muzeu v New Yorku.[1] Během 20. století a aktivitě perpignanského biskupství došlo k rozsáhlé rekonstrukci opatství a novému osazení mnichy.

Historie

Počátky stavby jsou datovány do poloviny 9. století, kdy zde byla postavena kaple věnovaná sv. Germanovi. Roku 878 silné záplavy na řece Têt zničily klášter San Andrés de Eixalada a místní mniši byli nuceni přijmout útočiště v okolí. V červnu roku 879 byl pro řeholníky založen klášter Saint-Michel de Cuxa a majetek nově založeného kláštera byl rozšířen o majetky zničeného předchůdce. Roku 974 byl za účasti pěti biskupů vysvěcen trojlodní klášterní kostel sv. Michala s pěti či sedmi apsidami. O čtyři roky později se do klášterního ústraní v Pyrenejích uchýlil benátský dóže Petr Orseolo společně s poustevníkem Marinusem a sv. Romualdem.

Roku 1008 převzal opatský úřad biskup Oliba a započalo období největšího rozkvětu kláštera charakterizované mnoha stavebními úpravami. Křížová chodba s plastickými zvířecími hlavicemi sloupů pochází z 12. století a je pravděpodobné, že stejní sochaři pracovali i na jižní empoře a tribunách kláštera Serrabone.[2]

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Klášter Saint-Michel de Cuxa na Wikimedia Commons

Reference

  1. www.metmuseum.org
  2. Románské umění : architektura, sochařství, malířství. Praha: Slovart, 2006. ISBN 80-7209-765-2. S. 278. 

Externí odkazy