Klášter Hossios Loukas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kláštery Klášter Dafnion, Hossios Loukas a Nea Moni
Světové dědictví UNESCO
Osiosloukas.JPG
Smluvní státŘeckoŘecko Řecko
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumi, iv
Odkaz537 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1990 (14. zasedání)

Hossios Loukas (řecky Μονή Οσίου Λουκά) je opevněný klášter, jedna z nejvýznamnějších památek byzantské architektury. Nachází se nedaleko města Distomo v regionální jednotce Bojótii v kraji Střední Řecko. Administrativně patří pod obec Distomo-Arachova-Antikyra, obecní jednotku Distomo a komunitu Steirion. Dle sčítání lidu z roku 2011 měl 3 stálé obyvatele[1]. Klášter založil poustevník Lukáš (nezaměňovat s Lukášem apoštolem), jehož ostatky jsou v klášteře uloženy.

Výzdoba[editovat | editovat zdroj]

Klášter je vyzdoben vojenskými motivy. Proroctví svatého Lukáše o dobytí Kréty připomíná obraz Ježíše na vnější stěně kostela. Ježíš je zobrazen jako bojovník víry, který pomáhá ve válkách proti Arabům. Katholikon obsahuje nejlépe zachovaný komplex mozaik z období makedonské renesance. Mezi horními okny jsou umístěny postavy archandělů. Soubor však není úplný, protože původní obraz Krista Pantokratora chybí.

Světové dědictví[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1990 je klášter Hossios Loukas zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Tvoří jednu památku společně s kláštery Dafnion u Athén a Nea Moni na ostrově Chios[2], ze tří klášterů je největší.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]