Klášter Hautecombe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox klášter Klášter Hautecombe (francouzsky Abbaye d'Hautecombe) leží na západním pobřeží francouzského jezera Lac du Bourget u vsi Saint-Pierre-de-Curtille v departementu Savojsko. Od počátku byl nekropolí savojských hrabat, knížat a sardinských králů. V novogotickém areálu opatství se v současnosti provozují mše doprovázené gregoriánským chorálem.

Historie a současnost

Klášter byl založen roku 1125 hrabětem Amadeem III. a byl osazen cisterciáckými mnichy z Clairvaux. V následujících letech vyslal klášter nové konventy k osazení nových klášterů do Itálie a Řecka. Za francouzské revoluce byli mniši nuceni značně poničené opatství opustit, klášter byl znovuobnoven roku 1826. Karel-Felix Savojský svěřil restaurování kostela piemontskému architektu Ernesto Melanovi. Uplatnil zde při úpravě sloh neogotický z období trubadúrů, překvapující svým nadbytkem, bujností a nestřídmostí, ale přesto velmi reprezentativní.

Od roku 1922 do roku 1992 v klášteře sídlili benediktini. Roku 1992 se, příliš rušení návštěvami přibližně 150 000 turistů ročně, odstěhovali do kláštera Ganagobie v Haute-Provence. Dnes areál opatství provozuje Communauté du Chemin Neuf, komunita, která se inspiruje spirituálností svatého Ignáce z Loyoly.


Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Klášter Hautecombe na Wikimedia Commons