Klášter Hautecombe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klášter Hautecombe
Hautecombe 01.jpg
Místo Saint-Pierre-de-Curtille
Souřadnice
Řád cisterciácký
Založení 1125
Zrušení 1790
Mateřský klášter Clairvaux
Dceřiný klášter Fossanova (1135)
Zaraka cca (1225)

Klášter Hautecombe (francouzsky Abbaye d'Hautecombe) leží na západním pobřeží francouzského jezera Lac du Bourget u vsi Saint-Pierre-de-Curtille v departementu Savojsko. Od počátku byl nekropolí savojských hrabat, knížat a sardinských králů. V novogotickém areálu opatství se v současnosti provozují mše doprovázené gregoriánským chorálem.

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

Klášter byl založen roku 1125 hrabětem Amadeem III. a byl osazen cisterciáckými mnichy z Clairvaux. V následujících letech vyslal klášter nové konventy k osazení nových klášterů do Itálie a Řecka. Za francouzské revoluce byli mniši nuceni značně poničené opatství opustit, klášter byl znovuobnoven roku 1826. Karel-Felix Savojský svěřil restaurování kostela piemontskému architektu Ernesto Melanovi. Uplatnil zde při úpravě sloh neogotický z období trubadúrů, překvapující svým nadbytkem, bujností a nestřídmostí, ale přesto velmi reprezentativní.

Od roku 1922 do roku 1992 v klášteře sídlili benediktini. Roku 1992 se, příliš rušení návštěvami přibližně 150 000 turistů ročně, odstěhovali do kláštera Ganagobie v Haute-Provence. Dnes areál opatství provozuje Communauté du Chemin Neuf, komunita, která se inspiruje spirituálností svatého Ignáce z Loyoly.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]