Klášter Graefenthal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter Graefenthal
Křížová chodba
Lokalita
StátNěmeckoNěmecko Německo
MístoGoch
Souřadnice
Graefenthal
Graefenthal
Základní informace
Řádcisterciácký
ZakladatelOta II. z Geldern
Založení1248
Zrušení1802
Mateřský klášterklášter Roermond
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Graefenthal (německy Kloster Graefenthal) je bývalý cisterciácký klášter a pohřebiště hrabat z Geldern v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Leží mezi obcemi Kessel a Asperden. V současné době je v soukromém vlastnictví a pořádají se zde různé akce a semináře.

Historie kláštera[editovat | editovat zdroj]

Cihlový klášter určený cisterciačkám byl založen hrabětem Otou z Geldern roku 1248[1] a své jméno získal podle latinského „Vallis Comitis“ (Hraběcí údolí). Jeho choť Markéta z Clèves, na jejíž naléhání k fundaci došlo, zde byla již roku 1251 pohřbena[pozn. 1] a během příštích desetiletí klášter díky štědré podpoře hrabat z Geldern zažíval období rozkvětu a prosperity. Během 15. století a burgundských válek došlo ke značnému poškození klášterních budov a následným přestavbám. Roku 1802 byl klášter sekularizován. O šest let později byl zbořen konventní kostel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Další pohřby následovaly – k poslednímu odpočinku zde byl uložen také samotný fundátor Ota II. s druhou manželkou Filipou, Renaud I. z Geldern s manželkami Ermengardou a Markétou, Renaud II. z Geldern s manželkou Žofií a Eduard z Geldern s bratrem Renaudem III.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kloster Graefenthal na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]