Kiwa hirsuta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kiwa hirsuta

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: žabernatí (Branchiata)
Třída: korýši (Crustacea)
Podtřída: rakovci (Malacostraca)
Řád: desetinožci (Decapoda)
Čeleď: Kiwaidae
Rod: Kiwa
Binomické jméno
Kiwa hirsuta
Macpherson, Jones & Segonzac, 2006
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kiwa hirsuta je desetinohý bílý korýš, představitel nového rodu Kiwa i nové čeledi korýšů, Kiwaidae. Vzhledem k ochlupení mu objevitelé přezdívají „krab–yetti“ nebo "humr–yetti"

Popis[editovat | editovat zdroj]

Korýš je dlouhý přibližně 15 cm, je vzhledem k nedostatku očního pigmentu zřejmě slepý, má bílou barvu těla a jeho klepeta i ostatní končetiny jsou porostlé bělavě nahnědlými chloupky. Žije v blízkosti hlubokomořských vývěrů hydrotermální pramenů (černý kuřák). V jeho ochlupení byly nalezeny symbiotické baktérie, o nichž se předpokládá, že mohou detoxikovat jedovaté sloučeniny, obsažené ve vodě hydrotermálních vývěrů. Nevylučuje se, že se korýš může těmito baktériemi živit, i když se předpokládá, že jinak jde o masožravce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Korýš byl objeven v dubnu 2005 v průběhu oceánografické expedice organizované Robertem Vrijenhoekem z amerického výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute v Monterey, CA, (USA) ve spolupráci s francouzským ústavem Ifremer v Brestu do oblasti Pacifiku jižně od Velikonočního ostrova poblíž hydrotermálních vývěrů na vrcholcích podmořského pohoří Východopacifický práh v houbce kolem 2200 m. Odběr se uskutečnil pomocí ponorky DS Alvin, operující z výzkumné lodi RV Atlantis.

Vzhledem k výjimečnosti, zejména silně zakrnělým očí bez pigmentu a ochlupení, a na základě molekulárních dat byl zařazen do nově vytvořené čeledi korýšů. Jde o první případ od konce 19. stol., co byla vytvořena nová čeleď v tomto řádu mořských živočichů.

Oficiálně byl pojmenován v lednu 2006 při publikaci v časopise Zoosystema, vydávaném institucí Muséum national d'histoire naturelle.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Rodové jméno korýše je odvozeno od polynézské bohyně korýšů „Kiwa“; druhový přívlastek „hirsuta“ v latině znamená „ochlupený“.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]