Přeskočit na obsah

Kit Carson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kit Carson

Narození24. prosince 1809
Richmond
Úmrtí23. května 1868 (ve věku 58 let)
Fort Lyon
Místo pohřbeníNové Mexiko
Vojenská kariéra
Hodnostgenerál
SložkaUnionistická armáda
Bitvyamerická občanská válka
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Christopher Houston Carson (24. prosince 1809, Madison County – 23. května 1868, Fort Lyon), známější jako Kit Carson, byl americký pionýr Divokého západu, lovec kožešin, průvodce po divočině, indiánský agent a vysoký důstojník americké armády. Už za svého života se stal legendou, vycházely jeho životopisy i novinové články o něm a přehnané verze jeho činů byly předmětem šestákových románů. Jeho klidná povaha byla v rozporu s potvrzenými zprávami o jeho nebojácnosti, bojových schopnostech, houževnatosti a hlubokém vlivu na expanzi Spojených států na západ. Ačkoli byl po většinu svého života slavný, historici v pozdějších letech měli za to, že Kit Carson slávu neměl rád, nechtěl nebo dokonce plně nechápal slávu, kterou během svého života zažil.[1]

Carson odešel z domova na venkově v Missouri v 16 letech, aby se stal horalem a lovcem na Západě. Ve třicátých letech 19. století doprovázel Ewinga Younga na výpravě do mexické Kalifornie a připojoval se k výpravám lovců kožešin do Skalistých hor. Žil s kmeny Arapahů a Šajenů, v nichž se i oženil.

Ve 40. letech 19. století byl Carson najat jako průvodce Johnem C. Frémontem, jehož expedice probádaly většinu Kalifornie, Oregonu a oblasti Velké pánve. Frémont mapoval a psal zprávy a komentáře k Oregonské stezce, aby povzbudil průkopníky směřující na západ a pomohl jim, a Carson dosáhl celonárodní slávy prostřednictvím těchto líčení. Pod Frémontovým velením se Carson na počátku mexicko-americké války účastnil dobytí Kalifornie od Mexika. Později ve válce byl Carson zvědem a kurýrem a byl oslavován za svou záchrannou výpravu po bitvě u San Pasqualu a za cestu od pobřeží k pobřeží z Kalifornie do Washingtonu, DC, aby předal zprávy o konfliktu v Kalifornii vládě. V padesátých letech 19. století byl jmenován indiánským agentem u kmenů Uteů a Jicarillských Apačů.

Během americké občanské války vedl Carson v bitvě u Valverde v roce 1862 pluk převážně hispánských dobrovolníků z Nového Mexika bojujících na straně Unie. Když byla hrozba ze strany Konfederace v Novém Mexiku zlomena, Carson vedl jednotky nasazené k potlačení kmenů Navahů, Mescalerských Apačů, Kiowů a Komančů zničením jejich zdrojů potravy. Získal hodnost brigádního generála a převzal velení ve Fort Garland v Coloradu. Tam působil jen krátce, protože špatné zdraví ho donutilo odejít z vojenského života.

Carson byl třikrát ženatý a měl deset dětí. Zemřel 23. května 1868 ve Fort Lyonu v Coloradu na aneuryzma aorty. Je pohřben v Taosu v Novém Mexiku vedle své třetí manželky Josefy.

Na konci devatenáctého století se Kit Carson stal legendárním symbolem amerických pionýrů. Ve dvacátém století se mu stavěly sochy a pomníky a konaly se veřejné akce a oslavy na jeho počest, objevil se v hollywoodských filmech a byla po něm pojmenována různá místa. V posledních letech[kdy?] se Kit Carson stal také symbolem špatného zacházení Američanů s domorodci. Podle Kita Carsona je též pojmenována postava Kit Carlson v karetní hře Bang!.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kit Carson na anglické Wikipedii.

  1. MOMADAY, N. Scott. Cowboys and Indians (Published 2006). The New York Times. 2006-10-29. Dostupné online [cit. 2020-12-17]. ISSN 0362-4331. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]