Kiskunmajsa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kiskunmajsa
Kiskunmajsa – znak
znak
Kiskunmajsa – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
Kiskunmajsa
Kiskunmajsa
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha222,0 km²
Počet obyvatel11 675 (2023)[1]
Hustota zalidnění52,6 obyv./km²
Správa
StarostaZsolt Patkós (od 2019)
Oficiální webwww.kiskunmajsa.hu
Telefonní předvolba77
PSČ6120
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kiskunmajsa je město v Maďarsku v župě Bács-Kiskun, je centrem stejnojmenného okresu.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Kiskunmajsa leží na jihu Maďarska. Nedaleko od města leží vodní kanál Majsa-Fehértói. Nachází se 70 km jihovýchodně od Dunaföldváru, 45 km jižně od Kecskemétu a 40 km severozápadně od Segedína.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Střed města s římskokatolickým kostelem a sochou Sándora Petőfiho.

V době před tureckou okupací Uher se zde nacházela vesnice Mayossaszállás, která byla během stahování Osmanů z centrálních Uher směrem na jih zcela vypálena. Pravidelné osídlení zde vzniklo v roce 1744.[2] Roku 1837 získala Kiskunmajsa statut města s tržním právem. Dosídlené obyvatelstvo zde bylo většinově katolického vyznání. Stejně jako řada dalších sídel v Maďarsku i zde na konci 19. století došlo k jistému přelidnění. Ač město, připomínalo svoji zástavbou i strukturou zaměstnání (především v průmyslu) velikou vesnici, životní úroveň byla nízká. Obživa obyvatelstva spočívala tehdy buď v chovu dobytka, nebo pěstování vína.

Podle map druhého vojenského mapování se nedaleko od města nacházel kalvarijní vrch s kostelem, nicméně ten později zanikl.

Roku 1892 nechal Károly Csontos se svoji ženou iniciovat výstavbu první školy a školy ve městě. Třetí vojenské mapování, které pochází z doby konce 19. století, zobrazuje město jen pod názvem Majsa bez regionálního označení Kiskun-. Město také v dané době obklopovaly různé vinice, např. jižním a severovýchodním směrem od středu města.

Od roku 1956 se ve městě nachází gymnázium.

V 60. letech 20. století byl prováděn v okolí města geologický průzkum a byla hledána ložiska ropy. Po několika neúspěšných pokusech byly ale nalezeny zdroje podzemní vody, což umožnilo vznik termálních lázní. Ty zde byly otevřeny roku 1984.[3] V roce 2022 získalo město nový park.[4]

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Tank T-55 v místním muzeu.
Letecký pohled na místní lázeňský areál.
Budova železniční stanice.

V centru města se nachází barokní římskokatolický kostel z roku 1744, zasvěcený Panně Marii. Na okraji města stojí potom kostel místní reformované církve.

Působí zde také místní historické muzeum Györgyho Konecsniho, který odsud pocházel.

Další muzeum s pamětní kaplí je věnováno Maďarskému povstání z roku 1956. Památník připomíná rovněž i bitvu u Pošně (dnes Bratislavy) z 12. století.[5]

Navštěvovány jsou rovněž místní lázně. Jejich areál se rozkládá severně od města a k němu přiléhá i separátní místní část Majsafürdő.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Tradiční je v Kiskunmajse vinařství, město je obklopeno četnými vinicemi.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město je křižovatkou regionálních silnic KiskunhalasKiskunfélegyháza (5402) a SoltvadkertSegedín (5405). V městě se nachází nádraží na místní železniční trať, která spojuje města Kiskunfelegyháza a Kiskunhalas. Vede sem i úzkorozchodná trať z Kecskemétu, ale doprava na ní byla roku 2009 zastavena. Na ní se nachází stanice Kiskunmajsa KK.

Několik kilometrů východně od města prochází významný mezinárodní silniční tah, a to dálnice M5, spojující Budapešť se Segedínem.

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Detailed Gazetteer of Hungary. 30. října 2023. Dostupné online. [cit. 2023-11-05]
  2. Az újratelepítés 279. évfordulóját ünneplik Kiskunmajsán. BAON [online]. [cit. 2022-10-27]. Dostupné online. (maďarsky) 
  3. Jonathermál Gyógy- és Élményfürdő Kiskunmajsa története (maďarsky)
  4. Pihenőpark létesül Kiskunmajsa elhanyagolt részén. BAON [online]. [cit. 2022-10-27]. Dostupné online. (maďarsky) 
  5. Emlékművet állítottak a pozsonyi csatának Kiskunmajsán. BAON [online]. [cit. 2022-10-27]. Dostupné online. (maďarsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]