Kino Centrál (Hradec Králové)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budova kina, třída Karla IV. 774

Bio Central (dříve Kino Centrál) je královéhradecké artové kino, třetí nejnavštěvovanější kino v Česku.[1] Stalo se jedním z nejdříve digitalizovaných kin republice, od roku 2009 díky výrazné finanční podpoře města vlastní 4K projektor CINEALTA od firmy Sony s 3D systémem RealD,[2] ozvučeno je v kvalitě Dolby Digital EX.[3] Má celkem tři promítací prostory, klasický velký sál (384 míst), pro menší projekce studio Garsonka (27 míst) a videokavárnu pro přednášky (35 míst).

V roce 2008 bylo organizací Europa Cinemas vyhlášeno nejlepší evropským kinem pro mladé publikum.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kino zažádalo o biografickou produkci v roce 1928, o rok později bylo postaveno a začalo vysílat. Projektantem a stavitelem je Ing. František Komárek ze Svobodných Dvorů, ten navrhl a vytvořil kino s kapacitou 800 míst. Kino mělo oválný tvar, na které nasedalo obdélníkové jeviště. Na bocích divadla nechal postavit schodiště, která vedla na balkón a balkóny kolem zaoblených nároží. V zázemí kina byl vybudován bufet a kuřárna. Objekt byl zastřešen s kovovým krovem. Fasádu Komárek navrhl fasádu hlavního průčelí jako kombinaci omítaných a řezaných ploch s prohnutým štítem. O výzdobu interiéru se postaral Josef Heřman. Kino bylo následně upraveno v roce 1937, kdy se zavedla projekce zvukových filmů. V propadli se nacházel prostor pro hudební tělesa.[4]

V 70. letech proběhla rekonstrukce, kdy se kino změnilo na panoramatické kino, proběhla přístavba ke schodištím a zastřešila se dvorana ve které přibyla mozaika[4]

V roce 2009 proběhla digitalizace kina.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b České kino získalo evropskou cenu za nejlepší projekce pro mladé
  2. Hradec má unikátní kino ve střední Evropě!. www.hradeckralove.org [online]. [cit. 2010-04-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-09-21. 
  3. Centrál rozjede digitální trojrozměrné promítání
  4. a b Bio Centrál - Hradec Králové - Architektonické památky - Městská architektura - Česká republika - Královéhradecký kraj. www.historickasidla.cz [online]. [cit. 2022-03-30]. Dostupné online. 
  5. Bio Central - Bio Central — Nejoblíbenější kino s barem v Hradci Králové. www.biocentral.cz [online]. [cit. 2022-03-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]