Přeskočit na obsah

Kingsman: Zlatý kruh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kingsman: Zlatý kruh
logo filmu
logo filmu
Základní informace
Původní názevKingsman: The Golden Circle
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
Délka141 minut
Žánryakční, komedie
PředlohaThe Secret Service
Kingsman
Námětkomiks od Marka Millara a Dava Gibbonse
ScénářJane Goldman
Matthew Vaughn
RežieMatthew Vaughn
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleColin Firth
Julianne Moore
Taron Egerton
Mark Strong
Halle Berryová
Elton John
Channing Tatum
Jeff Bridges
Pedro Pascal
ProdukceAdam Bohling
David Reid
Matthew Vaughn
HudbaHenry Jackman
Matthew Margeson
KameraGeorge Richmond
StřihEddie Hamilton
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 22. září 2017
Česká premiéraČesko 21. září 2017
Produkční společnostiMarv Films
Cloudy Productions
Shangri-La Entertainment
TSG Entertainment
Distribuce20th Century Fox
Rozpočet104 milionů dolarů
Předchozí a následující díl
Kingsman: Tajná služba (2014) Kingsman: První mise (2021)
Kingsman: Zlatý kruh na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kingsman: Zlatý kruh (v anglickém originále Kingsman: The Golden Circle) je americký film režiséra Matthewa Vaughna, pokračování snímku Kingsman: Tajná služba z roku 2014. Kingsmani představují přísně utajenou nezávislou mezinárodní špionážní agenturu, která v prvním filmu nabírala nové adepty, v navazujícím snímku pak pokračuje příběh po zničení její centrály a po navázání spolupráce s americkou špionážní organizací Statesman. Na scénáři filmu spolupracoval režisér Matthew Vaughn s Jane Goldmanovou, a to v návaznosti na knižní předlohu Marka Millara. Ústřední postavy ztvárnili Taron Egerton, Halle Berryová, Julianne Moore, Channing Tatum a Colin Firth.[1] Americká premiéra filmu proběhla 22. září 2017, do českých kin byl film uveden společností Cinemart 21. září téhož roku.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Uplynul celkem rok od doby, kdy Gary „Eggsy“ Unwin a tajná organizace Kingsman zachránily svět před zlomyslným plánem Richmonda Valentina. Právě Eggsy přijal titul Galahad po svém mrtvém učiteli, Harrymu Hartovi, a nyní žije se švédskou korunní princeznou Tildou v Londýně.

Na cestě domů je však Eggsy napaden Charliem Heskethem, bývalým kandidátem Kingsmana, který před rokem během bojů ve Valentinově horském krytu přišel o ruku a hlasivky. Souboj se nakonec přemění v automobilovou honičku v ulicích Londýna, kde se Eggsy pravidelně vyhýbá útokům Heskethe a jeho stoupenců. Nakonec Eggsy úspěšně prchne, přičemž Heskethovi oddělí jeho kybernetickou paži od zbytku těla a s automobilem dojede do malého záchranného střediska Kingsmanu v Hyde Parku. S vědomím, že vše úspěšně zvládl, s Tildou odlétá do Švédska k jejím rodičům. Nicméně kybernetická paže, stále oddělená v Eggsyho automobilu, se pomocí USB přípojky dostane k tajným datům Kingsmanu, kvůli čemuž Poppy Adamsová, vůdkyně tajného Zlatého kruhu, největšího drogového kartelu na světě, odpaluje rakety namířené na všechny budovy a velitelství Kingsmanu, čímž vyhlazuje téměř všechny agenty a zbavuje se tak její největší hrozby.

Jedinými přeživšími agenty jsou Eggsy a Merlin. Vzhledem k velmi krizové situaci jsou nuceni řídit se dle pokynů, které je přivedou do destilérky bourbonu v americkém státě Kentucky, kde naleznou tajnou organizaci Statesman, jakousi americkou verzi Kingsmanu, jejíž profit spočívá ve výrobě alkoholu. Nejprve jim agenti Statesmanu nevěří, ale nedůvěra se nakonec prolomí, jakmile je Eggsymu a Merlinovi představen žijící Harry „Galahad“ Hart. Ten přežil, jakmile mu před rokem Statesman pomohl velmi pokročilou léčivou technologií využívající nanity, nicméně trpí těžkou amnézií a na předchozí život coby agenta Kingsmanu si vůbec nepamatuje.

Eggsy a Merlin jsou informováni od lídra Statesmanu, agenta Champagne, o tajné teroristické organizaci zvané Zlatý kruh, jejíž vůdkyně, Poppy Adamsová, je zodpovědná za vyhlazení Kingsmanu. Proto zbývající Kingsmani ve spolupráci se Statesmany začínají svou misi sledováním Heskethovo bývalé přítelkyně Clary von Gluckfbergové. Avšak když se agentovi Statesmanu, Tequile, po celém těle vytvoří modrá vyrážka, je nahrazen agentem Whiskey coby parťák Eggsyho. Přesto nadále pokračují v misi, která je zavede na festival Glastonbury, kde Eggsy úspěšně implantuje sledovací zařízení Gluckfbergové. Avšak tento zákrok, pro nějž bylo nutné použití milostné praktiky, naráží na vztah Eggsyho a Tildy. I přes to se Eggsy nadále věnuje misi; po několika neúspěšných pokusech vyléčit Harryho amnézii Eggsy vyhrožuje tím, že zastřelí Harryho nového psa. Tím si Harry konečně vzpomene na svůj bývalý život agenta Kingsmanu.

Poppy Adamsová vysílá do celého světa televizní zprávu: do většiny drog po celém světě přimíchala speciální toxin, který způsobuje modrou vyrážku po těle a po několika hodinách smrt. Dále demonstruje lék na zajatém Eltonu Johnovi a nabízí jej světu, pokud prezident Spojených států ukončí boj proti drogám a zajistí Zlatému kruhu právní a trestní imunitu. Zcela lhostejný prezident proto rozhodne, že každý postižený uživatel drog bude zavřen v karanténě, včetně jeho náčelnice štábu, Foxové, kde je nechá pomřít a zbaví se tak drogově závislých, čímž posílí ekonomiku státu.

Eggsy, Harry a Whiskey zamíří do výrobny léků v Alpách na severu Itálie poté, co zachytí telefonát Gluckfbergové. Zde Eggsy dokáže ukrást vzorek léku, ale Whiskey jej omylem rozbíjí při útoku žoldáků Zlatého kruhu a výzkumné středisko je odpáleno trhavinami. Po zdlouhavém boji s žoldáky však Harry střelí Whiskeyho do hlavy, jelikož má podezření, že hraje na obě strany, ale Eggsy mu aplikuje alfa-gel: stejnou látku, která kdysi vyléčila Harryho. Následně Eggsy zjišťuje, že i Tildě vyrašily po těle modré skvrny a zanedlouho zemře (v návaznosti na deprese způsobené nestabilitou jejich vztahu se pustila do drog). Proto Eggsy, Harry a Merlin zjistí, kde se skrývá Poppy Adamsová: v jejím soukromém „Poppy Landu“ v pralese Kambodži, kam odletí, aby aktivovali tisícovky dronů coby roznašeče léku.

Po příletu do Poppy Landu, Eggsy omylem šlápne na obrannou minu, Merlin jej však vystřídá. Ten k sobě naláká strážné a zvedne nohu z miny, kvůli čemuž mina vybuchne a Merlin společně se strážnými umírá. Eggsy ani Harry neváhají a vstupují do Poppy Landu, kde začnou bojovat s žoldáky, přičemž Eggsy zabije Heskethe a Harry Poppyny robotické psy. Dostanou se až ke kufříku s ovládáním dronů, přičemž zdrogují Poppy, která jim těsně před svou smrtí způsobenou silnější verzí jejího toxinu prozradí heslo. Avšak než stihnou zadat heslo, napadne je agent Whiskey, jehož alfa-gel také úspěšně vyléčil. Odhalí, že chce nechat všechny drogově závislé lidi zemřít, jelikož před lety způsobili smrt jeho ženy při přestřelce. Whiskeyho svede dvojice zabít, načež vypustí drony s lékem, čímž zachrání miliony životů po celém světě.

Následkem toho Foxová obviňuje prezidenta Spojených států ze spiknutí v genocidě na obětech drog, načež je zavřen do vězení. Agent Champagne oznamuje, že Statesman otevřel ve Skotsku palírnu, aby pomohl obnovit organizaci Kingsman. Také Champagne nabízí Eggsymu a Harrymu možnost stát se novým agentem Whiskey, ale tím se stává technička Statesmanu Ginger. Eggsy s Tildou překonají předešlé vztahové potíže a vezmou se a agent Tequila se přestěhuje do Londýna, kde se stává novým agentem Kingsmanu.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

Vaughn uvedl, že on a Goldman mají naplánovaný třetí film Kingsman, kterému díky poměrně vysokým tržbám druhého dílu nestojí nic v cestě.[2] V září 2017, během uvedení filmu od Total Film, Vaughn odhalil, že jeho osobní volbou pro roli záporné postavy v Kingsman 3 je Dwayne Johnson. Vaughn také uvedl, že vzhledem k úspěchu filmové série Kingsman má zájem o natočení spin-offu zaměřujícího se na americkou organizaci Statesman.

V prosinci 2021 v britských a amerických a v lednu 2022 také v českých kinech měl po několika odkladech premiéru film Kingsman: První mise, který sleduje zrod organizace Kingsman během první světové války.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kingsman: The Golden Circle na anglické Wikipedii.

  1. Kingsman: The Golden Circle. TVGuide.com [online]. [cit. 2021-11-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MITCHELL, Robert; MITCHELL, Robert. Matthew Vaughn Says Third ‘Kingsman’ Film Already Planned [online]. 2017-05-05 [cit. 2021-11-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]