Kinezin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Znázornění mikrotubulu (červeno-bílý), na němž je navázán dimer kinezinu

Kineziny jsou skupina cytoplazmických proteinů, které přenášejí různé váčky a jiné částice po buňce. Jako „kolejnice“ jim slouží systém mikrotubulů, dutých vláken tvořících součást cytoskeletu.[1] Kineziny se pohybují zpravidla k plus (+) konci mikrotubulů, ačkoliv kineziny-14 se pohybují i k minus (-) konci.[2]. Jde o homodimery dvou těžkých řetězců, případně dva regulační lehké s autoinhibiční funkcí.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Kineziny transportují například endozomy, Golgiho aparát, lysozomy, mitochondrie, axony nervů a podobně. Dále se také účastní segregace chromozomů v anafázi. Ke své práci potřebují ATP: na každý pohyb o 8 nanometrů spotřebují (hydrolyzují) jednu molekulu ATP.[1] Kinseziny jsou kódovány řadou genů (KIFs), funkčně tři rodiny (kinezin-1, k-2, k-3). Na konci těžkých řetězců globular heads nasedající na mikrotubuly a opakované konformační změny umožňují kráčivý pohyb po mikrotubulu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b RÉDEI, George P. Encyclopedia of Genetics, Genomics, Proteomics, and Informatics. 3rd Edition. vyd. [s.l.]: Springer, 2008. ISBN 978-1-4020-6753-2. 
  2. Ambrose JC,Li W, Marcus A, Ma H, Cyr R. A minus-end-directed kinesin with plus-end tracking protein activity is involved in spindle morphogenesis.. Molecular Biology of the Cell. 2005, roč. 16, s. 1584–1592. PMID 15659646. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]