Kimova hra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kimova hra je hra k procvičování zrakové paměti. Její název je odvozen z románu Kim Rudyarda Kiplinga z roku 1901, v němž hlavní hrdina Kim hraje tuto hru během svého výcviku na špiona.[1][2][3]

Princip hry[editovat | editovat zdroj]

Děti si zapamatují v určitém čase (třeba minuta) soubor několika předmětů a pak soutěživou formou prokazují, kolik si předmětů zapamatovaly.

Děti jdou za dveře. Na stůl či podlahu dá vedoucí 10-20 drobných, různých předmětů (třeba klíč, hřeben, brýle, zapalovač), děti přizve do místnosti a nechá je soubor předmětů minutu či dvě pozorovat, vstřebávat do paměti. Pak předměty zakryje, rozdá jim papíry s tužkami a dětem dá minutu či dvě k vypracování soupisu zapamatovaných předmětů. Vyhrává, kdo jich zapsal správně víc.

Varianty hry[editovat | editovat zdroj]

Hra na ulici[editovat | editovat zdroj]

Děti si s vedoucím projdou ulici s řadou obchodů, za rohem v jiné ulici pak napíší na lístek jejich seznam a spolu se všichni ulicí vrátí. Při cestě zpět si seznam zkontrolují. Vítězem je, kdo má v seznamu více správných názvů. [4]

Co se změnilo[editovat | editovat zdroj]

Pod ubrus, plachtu dá vedoucí 10-15 drobných předmětů. Na minutu nechá děti hromádku pozorovat, děcka odejdou za dveře, vedoucí několik předmětů vymění, děti se vrátí a bodují při pojmenování, zapsání správné změny. Za správnou odpověď plus bod, za špatnou mínus bod. Děti si nemusí nic psát, budou-li chodit do místnosti po jednom a mluvit jeden po druhém samostatně.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kim, Rudyard Kipling, 1901, kapitola 9. - text online na projektu Gutenberg
  2. Kim, J. Otto, Praha 1903, překlad Pavla Moudrá, v tomto překladu vydalo tento román ještě nakladatelství Hejda a Tuček roku 1924 a nakladatelství Josef R. Vilímek roku 1936 a 1939.
  3. Kim, Knižní klub, Praha 2006, překlad Jaroslava Moserová
  4. ZAPLETAL, Miloš. Velká encyklopedie her – Hry ve městě a na vsi. Praha: Olympia, 1988. Kapitola Kimova hra na ulici, s. 472. 
  5. BARTŮNĚK, Dušan. Kniha her a činností v klubovně i venku. Praha 8: Portál, 2002. ISBN 80-7178-618-7. Kapitola Mlýn, s. 121. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]